Osoby zakładające ubrania w tych kolorach są uznawane za bardziej atrakcyjne. Badania wykazały, które kojarzą się pozytywnie

Katarzyna Leszczyńska 31.10.2017
Które kolory świadczą o atrakcyjności?
Fotografia: pexels.com

Na którą z tych barw stawiacie najczęściej?

Zespół 2 plus 1 śpiewał kiedyś „Chodź pomaluj mój świat, na żółto i na niebiesko”. Okazuje się, że kolory są niezwykle istotne w naszym życiu. To, jakie barwy ubieramy, świadczy o tym, jakim typem ludzi jesteśmy. Okazuje się, że wystarczy nawet drobny element naszego ubioru, żeby określić nasz charakter.

Badania naukowców z Uniwersytetów w Liverpoolu oraz Pradze dowiodły, że osoby, które na co dzień stawiają na ciemne, stonowane barwy, są bardziej atrakcyjne niż reszta społeczeństwa, która stawia na nieco żywsze odcienie. 66% społeczeństwa uważa osoby, które ubierają klasyczną czerń za bardziej atrakcyjne dla płci przeciwnej. Najmniej atrakcyjni i inteligentni wydają się natomiast ludzie, którzy stawiają na takie kolory jak: róż, pomarańcz i brąz.

Osoby ubierające się na czarno są bardziej atrakcyjne
Fotografia: pexels.com

Związek kolorów z emocjami

Trzeba wziąć pod uwagę to, że atrakcyjność to tylko jedyna kwestia. Kolory w dużej mierze kojarzą się ludziom również z emocjami. Najprzyjemniej kojarzą nam się wyraziste barwy. Czerń natomiast kojarzy się ze smutkiem, depresją i strachem. Dla niewielkiej części społeczeństwa oznacza siłę.

Kolor czerwony wzbudza najwięcej negatywnych emocji. Choć kojarzy się ludziom z miłością, przede wszystkim ich zdaniem oznacza gniew. Niebieski i żółty natomiast są ulubionymi kolorami Polaków. Kojarzą się pozytywnie ze szczęściem, beztroską – wszystkim tym, czego możemy doświadczyć podczas wakacji.

Czerwony kojarzy się ze złością
Fotografia: pexels.com

Kolory a koncentracja

Uniwersytet Łódzki przeprowadził badanie na temat tego, jakie kolory sprzyjają nauce. Okazało się, że najwięcej zapamiętujemy informacji, które są zakreślone jakimś kolorem. Treści czarno na białym zapamiętujemy zaledwie w 66%.  Najlepiej uczy nam się informacji, które w swoim towarzystwie mają kolor pomarańczowy. Najgorzej zapamiętujemy te zakreślone na zielono.

Warto zatem zwracać uwagę, jaki kolor najczęściej stosujemy. W zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, warto postawić na inną barwę. Dobrze jest też zwrócić uwagę na typ swojej urody. Jak się okazuje, każdej osobie odpowiada jeden kolor, w którym będzie wyglądać najlepiej. Myślę zatem, że warto go poznać. 

Kolory świadczą o atrakcyjności
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów