Grupa krwi może zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem! Nowe badania nie zostawiają wątpliwości

Dziewczyna w masce ochronnej na twarzy
Fotografia: Shutterstock

Ryzyko zakażenia koronawirusem nie dla wszystkich jest takie samo! Nowe wyniki badań potwierdzają, że wszystko zależy od grupy krwi.

Koronawirus znów zaatakował i to ze zdwojoną siłą. Liczba zakażonych rośnie w zatrważającym tempie, a końca pandemii nie widać. Podstawą do zmniejszenia ryzyka zachorowania jest oczywiście zachowywanie dystansu społecznego i dbanie o higienę. Wszyscy jesteśmy narażeni na zachorowanie, niezależnie od wieku, płci, czy aktualnego stanu zdrowia. Najnowsze wyniki badań potwierdzają jednak coś, o czym mówi się od dłuższego czasu - grupa krwi ma wpływ na ryzyko zachorowania na COVID-19 oraz wystąpienie powikłań.

Zobacz także: Te osoby są bardziej niż inni narażone na powikłania związane z koronawirusem. Nowe wyniki badań zaskakują

Te grupy krwi zwiększają ryzyko zakażenia koronawirusem i powikłań

Naukowcy z Odense w Danii przeprowadzili badania dotyczące zależności pomiędzy ryzykiem wystąpienia COVID-19 a grupą krwi. 

Wyniki badań naukowców zostały opublikowane na łamach czasopisma "Blood Advances". Okazuje się, że osoby, które posiadają grupę krwi 0 są najmniej narażone na zakażenie koronawirusem. Najbardziej natomiast powinny uważać osoby o grupach krwi A oraz AB.

Kanadyjscy naukowcy natomiast zdecydowali się zbadać, jaki jest wpływ grupy krwi na ryzyko wystąpienia powikłań oraz śmierci. Tu również potwierdziło się, że osoby o grupie krwi A oraz AB o wiele ciężej przechodzą COVID-19, niż pacjenci, którzy mają inne grupy krwi. Jak podaje Fakt.pl, badania wykonane w Vancouver wykazały bowiem, że aż 84% pacjentów z grupą krwi A lub AB wymagało podpięcia do respiratora. W przypadku grup B i 0 liczba ta wynosiła 61%. 

To nie pierwszy raz, gdy naukowcy odkryli zależność między zakażeniem a grupą krwi. Wcześniej wspominali już o tym chińscy badacze, którzy wykazali podobne wnioski. Okazuje się zatem, że zdecydowanie coś jest na rzeczy. Zwłaszcza, że naukowcy podparli to konkretnymi statystykami.

Zobacz także: Specjaliści obliczyli ryzyko zakażenia koronawirusem w samolocie. Mamy dobre wiadomości!

Boisz się podróży ze względu na koronawirusa? Z tymi produkcjami możesz odbyć piękną wyprawę bez wychodzenia z domu!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów