Jedna z bliźniaczek przez lata paliła papierosy, druga nie. Te badania pokazały, jak nałóg wpływa na wygląd człowieka

Anna Respondek 21.11.2017
Palenie papierosów
Fotografia: Wolters Kluwer Health

Zgadniecie, która jest która?

O tym, że palenie szkodzi zdrowiu mówi się od wielu lat. Ludzie "oddani" niezdrowemu nałogowi znacznie szybciej zapadają na choroby nowotworowe, układu krążenia czy układu oddechowego. Pomimo tego w Polsce około 31 procent Polaków i 23 procent Polek wciąż nie może rozstać się z papierosem. 

Badania przeprowadzone w 2013 roku i opublikowane w "Plastic and Reconstructive Surgery" pokazały, jak wielki wpływ nikotyna ma nie tylko na zdrowie człowieka, ale również na jego wygląd. W eksperymencie wzięło udział 79 par bliźniaków. Na podstawie ich zdjęć pokazano skalę zmian. 

Palący bliźniacy byli zestawieni ze swoimi niepalącymi odpowiednikami. Okazało się, że ich oczy, czy kondycja skóry są w znacznie gorszym stanie - stwierdził prowadzący badania. 

Jak pokazały badania, u każdej z par można było zauważyć inne niekorzystne zmiany. Część z nich dotykała oczu, które wydawały się być znacznie mniejsze i bardziej zaczerwienione. Dodatkowo w ich okolicy pojawiła się dużo większa ilość zmarszczek. 

W niektórych przypadkach różnice były tak znaczące, że bliźniacy nie wyglądali na ten sam wiek. Zmiany pojawiające się na skórze, ilość zmarszczek, gorsza pigmentacja i znaczny spadek jędrności to tylko niektóre z niekorzystnych oznak palenia.  

Rozpoznacie, który z bliźniaków jest palaczem?  

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów