Tego jeszcze nie było. Darmowy masaż w centrum miasta dla rowerzystów

Katarzyna Mordalska 13.12.2016
rower
Fotografia: www.pixabay.com

Projekt został zgłoszony w ramach budżetu partycypacyjnego w Warszawie.

Idea budżetu partycypacyjnego jest prosta – mieszkańcy dają pomysł, miasto daje pieniądze na realizację. Możliwości jest wiele, gdyż w grę wchodzą takie inwestycje, jak np. budowa placu zabaw dla dzieci, ale także wszelkie działania integrujące społeczność czy też wydarzenia kulturalne i inne. Pomysł musi się mieścić w obszarze zadań, którymi zajmuje się urząd dzielnicy, ale katalog jest naprawdę szeroki i obejmuje, m.in. edukację, rekreację, sport, przestrzeń publiczną, komunikację czy pomoc społeczną. Szczegółowe informacje można zaleźć na stronie Twojbudzet.um.warszawa.pl.

Zgłaszane pomysły zwykle dotyczą remontów, budowy boisk czy nowych ścieżek rowerowych, ale zdarzają się też tak oryginalne, jak np. budowa placu zabaw dla dorosłych. Bieżąca, czwarta edycja zbierania projektów rozpoczęła się 1 grudnia i potrwa do 23 stycznia 2017 roku, a do podziału jest ponad 60 mln zł. Na szczególną uwagę zasługuje jeden projekt.

Przyjemna rekompensata

Autorem projektu jest Aleksander Buczyński, a jego założeniem jest stworzenie specjalnych miejsc masażu, zlokalizowanych przy najważniejszych trasach rowerowychw mieście – donosi portal Wawalove.pl. Takie rozwiązanie ma stanowić rekompensatę dla cyklistów za wszelkie niedogodności, jakie spotykają ich na drogach i ścieżkach w związku z niewłaściwą infrastrukturą i wieloletnimi zaniedbaniami w tej kwestii.

Wykwalifikowani masażyści lub masażystki rozmasują zmęczone uda i łydki, a także obolałe od wystających krawężników i brukowanych zjazdów bramowych nadgarstki, kolana i pośladki. Masaż pozwoli też zrelaksować się po doświadczeniach np. bycia wyprzedzanym przez autobus w odległości 20x mniejszej niż wymagana przepisami przytacza Wawalove.pl fragment opisu projektu.

Autor pomysłu wskazuje w swoim projekcie miejsca, gdzie takie punkty powinny powstać. Nie są one bynajmniej kwestią przypadku, gdyż chodzi o okolice, gdzie ze względu na brak skutecznych rozwiązań infrastrukturalnych zdrowie rowerzystów jest narażone na poważny uszczerbek, a także tam, gdzie trzeba dłużej poczekać na zielone światło.

Tym samym Buczyński wskazał m.in Nowy Świat między rondem de Gaulle'a a placem Trzech Krzyży (tam gdzie w ramach BP 2015 miały powstać pasy rowerowe) czy Marszałkowską na odcinku pl. Unii Lubelskiej - pl. Konstytucji (w 2014 r. miał tam powstać kontrapas rowerowy). Łącznie ma się pojawić sześć punktów masażu dla rowerzystów – pisze Wawalove.pl.

O tym, czy projekt zostanie przekazany do realizacji, będzie wiadomo dopiero 14 lipca 2017 roku, kiedy zostanie ogłoszona lista zwycięskich pomysłów. Wcześniej odbędzie się głosowanie, a jako że entuzjastów dwóch kółek w Warszawie przybywa z roku na rok (o czym świadczy m.in. rosnąca popularność rowerów do wypożyczania Veturilo), być może w przyszłym roku na ulicach stolicy będzie można zaobserwować ten niecodzienny widok.

masaż
Fotografia: Grafika: www.media.giphy.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów