Tak wyglądał pogrzeb Jana Kobuszewskiego. Aktor spoczął na Powązkach

Maria Karolewska 08.10.2019
Jan Kobuszewski - pogrzeb wybitnego aktora.
Fotografia: Mariusz Grzelak/REPORTER/East News

W poniedziałek 7 października 2019 roku odbył się pogrzeb Jana Kobuszewskiego. Wybitny aktor spoczął na cmentarzu na Powązkach.

Jan Kobuszewski zmarł 28 września w wieku 85 lat. Wybitnego aktora w poniedziałek żegnali bliscy, członkowie rodziny, przyjaciele i znajomi z branży. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą na warszawskim Żoliborzu. Trumna z ciałem została złożona w rodzinnym grobie na Starych Powązkach.

Jak wyglądał pogrzeb Jana Kobuszewskiego?

Msza żałobna odbyła się w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Wśród osób żegnających kultowego aktora były takie ikony świata kultury, jak Maja Komorowska, Andrzej Seweryn, Olga Lipińska, Ewa Ziętek oraz Paweł Małaszyński. Podczas uroczystości przeczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy.

Wiadomość o odejściu śp. Jana Kobuszewskiego napełniła mnie ogromnym żalem. Miliony Polaków przyjęły ją z ciężkim sercem. Nieczęsto zdarza się, aby śmierć znanego artysty wywołała tak powszechny smutek – a jednocześnie tak wielką falę serdecznych, ciepłych wspomnień i spontanicznych aktów upamiętnienia. To nie tylko wielka strata dla polskiej kultury. Dla wielu z nas jest to również strata osobista. Zmarł twórca, który był nam niezwykle bliski – dzięki swojej sztuce, ale też dzięki temu, co reprezentował sobą jako człowiek. (...)  Był człowiekiem głębokiej wiary, otwartym, empatycznym i życzliwym. Emanował dobrem i szlachetnością, które potrafił wydobywać ze swoich postaci oraz z tych, którzy mieli szczęście spotkać Go na swojej drodze życia. Myślę, że również dlatego był mistrzem chyba najcenniejszej ze wszystkich sztuk – sztuki budzenia na ludzkich twarzach autentycznego, promiennego uśmiechu. Rodzinę, Bliskich i Przyjaciół Zmarłego proszę o przyjęcie z serca płynących wyrazów współczucia. Cześć Jego pamięci! Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie! - przekazała głowa państwa w liście.

Na mszy słowa pożegnania wygłosiło również wiele osób blisko związanych z artystą, m.in. Maja Komorowska, Edmund Kamil Karwański oraz Paweł Wawrzecki. Rodzina Jana Kobuszewskiego prosiła, by uczestnicy pogrzebu wsparli Warszawskie Hospicjum Społeczne, zamiast kupować kwiaty.

pogrzeb Jana Kobuszewskiego
Fotografia: Jan Bielecki/East News
Pogrzeb Jana Kobuszewskiego
Fotografia: Jan Bielecki/East News
Pogrzeb Jana Kobuszewskiego
Fotografia: Jan Bielecki/East News
Pogrzeb Jana Kobuszewskiego
Fotografia: TRICOLORS/East News
pogrzeb Jana Kobuszewskiego
Fotografia: Jan Bielecki/East News

Zobacz także: Nie żyje legendarny muzyk. Fani na całym świecie są zrozpaczeni

Te znane osoby pożegnaliśmy w 2019 roku. Fani będą za nimi tęsknić!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów