Tak powstaje popcorn. Wideo w zwolnionym tempie jest dziwnie satysfakcjonujące

Mateusz Patyk 18.01.2017
Popcorn
Fotografia: YouTube.com/Warped Perception

Nie wszystko jest uchwytne od pierwszego wejrzenia dzięki naturalnym zmysłom. Czasem trzeba użyć zaawansowanej technologii, by odkryć piękno zwykłych rzeczy.

Wolniej się nie da. Przynajmniej z takiego założenia wyszyli autorzy kanału w serwisie YouTube o nazwie "Warped Perception".

Sfilmowali oni strzelające ziarenko prażonej kukurydzy w niesamowitym spowolnieniu. Trwającą mniej niż mrugnięcie okiem sytuację zarejestrowano w tempie 30000 klatek na sekundę. Jak można przeczytać w opisie filmiku, do zdjęć wykorzystano kamerę ultra wysokich prędkości Phantom v2512. Dzięki użyciu trybu makro, uzyskano bardzo szczegółowy obraz. Detale są tak dobrze widoczne, że ziarno na pierwszy rzut oka wygląda bardziej jak... wata cukrowa, a nie popcorn.

Wideo udostępnione 14 stycznia wyświetlono już ponad 362 tysiące razy. Ale to tylko jeden z wielu przykładów na wykorzystanie specjalnej kamery do pokazania zwykłych czynności w spowolnionym tempie. Na stronie twórców można obejrzeć m.in. psa pijącego wodę, depilację brwi, parówkę złapaną w pułapkę na myszy oraz pracę silnika spalinowego.

Piorunujący efekt

Widz tego spowolnionego wideo może odczuwać nawet pewnego rodzaju satysfakcję, wyobrażając sobie fakturę i delikatną, puchową konsystencję małej kukurydzianej kulki. Zazwyczaj powstawanie popcornu nie kojarzy się z niczym innym, jak z charakterystycznym dźwiękiem i - dla mniej uważnych - bałaganem w kuchni. Ale mało kto potrafi naprawdę docenić magię, która zamienia twarde i nienadające się do jedzenia ziarno w smaczną przekąskę.

A wszystko dzięki prostym chemicznym przemianom, jakie zachodzą pod warstwą łupin. Poddanie ziarna działaniu wysokiej temperatury powoduje spuchnięcie białkowo-skrobiowej masy i wyrzucenie jej na zewnątrz wraz z parą wodną, która jednocześnie zmiękcza skrobię. Ustalono, że najlepsza do uzyskania popcornu jest temperatura 190 stopni Celsjusza. Po ochłodzeniu masa staje się sztywna i chrupiąca.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów