Jeśli odpowiesz na to pytanie w ten sposób, to znaczy, że możesz mieć skłonności psychopatyczne

Anna Respondek 13.11.2017
Skłonności psychopatyczne
Fotografia: Youtube/PictureBox

To prawdziwa zagwozdka psychologiczna.

Podobno każdy z nas ma w sobie coś z "psychopaty", jednak potrafimy panować nad swoimi niezdrowymi popędami. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że zadanie ludziom tej zagadki, pomaga określić czy mają oni jakiekolwiek skłonności psychopatyczne, czy nie. 

W tym celu wykorzystano pewien dylemat moralny, który opisał filozof Philipp Foot, a który zaadaptowała na swoje potrzeby Judith Jarvis Thomson w 1985 roku. Zagadka brzmi następująco. 

Niekontrolowany trolejbus zaraz ruszy i przejedzie pięć osób. Ty stoisz na kładce dla pieszych obok dużego nieznajomego. Twoje ciało jest za lekkie, żeby zatrzymać trolejbus, ale jeśli zepchniesz na szyny nieznajomego, zabijając go, uratujesz pięć osób. Czy zepchniesz tego człowieka? 

Według prowadzących badania, te osoby, które wykazały podejście utylitarne, czyli praktyczne i poświęciły życie niewinnego człowieka, mają największe skłonności psychopatyczne. Osoby, które nie chciały zdecydować się na takie rozwiązanie, wykazywały większe przywiązanie do wartości moralnych. 

Jak przekonuje profesor Daniel Bartels, który wykłada na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, ta zagadka ma swoje błędy i wady.

Te badania nie znajdują odpowiedzi na pewną etyczną debatę, między poświęceniem, a logicznym osądem moralnym - stwierdza. 

A Wy, jakbyście odpowiedzieli? ;)

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów