Ta rzeźba jest sensacją jednego z najbardziej prestiżowych konkursów artystycznych na świecie

Redakcja 27.09.2016
Tate Modern
Fotografia: East News

Wielkie pośladki prawdopodobnie wygrają prestiżową nagrodę artystyczną. I słusznie.

W londyńskim Tate Modern można zobaczyć nietypową rzeźbę, która od kilku dni jest niemałą sensacją na całym świecie.

Jednym z czterech najlepszych dzieł, które znalazły się na shortliście do Nagrody Turnera przyznawanej w Tate Modern od ponad 30 lat, okazały się być drzwi w kształcie pośladków, czyli rzeźba "Project for a Door" Anthei Hamilton. Zwycięzcę konkursu, w którym mogą wziąć udział artyści poniżej 50. roku życia i tylko mieszkańcy Wielkiej Brytanii, poznamy dopiero 5 grudnia 2016 roku, jednak wydaje się, że wynik jest już przesądzony. Gra toczy się o 25 tysięcy funtów.

Eksponat w social media

Rzeźba Anthei Hamilton jest wysoka na 10 metrów i przedstawia męskie pośladki. Co ciekawe, odwiedzający wystawę po raz pierwszy w jej historii mogą korzystać z telefonów komórkowych, a nawet powinni uwieczniać dzieła sztuki. Stąd w mediach znalazły się zdjęcia ludzi, którzy zrobili sobie selfie na tle drewnianych pośladków. Użytkownicy mediów społecznościowych zachęcani są również do dzielenia się opinią na temat dzieł sztuki za pośrednictwem transmisji na Facebooku, dzięki czemu prace wyróżnionych artystów mogą stać się przedmiotem debaty publicznej.

Nagroda Turnera jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem dla artystów w Wielkiej Brytanii. Jej celem jest zdobywanie dla Tate Gallery najnowszych dzieł sztuki i zwiększenie zainteresowania sztuką współczesną. William Turner, który jest partonem nagrody, był jednym z najbardziej charakterystycznych artystów z Wysp. W czasach, w których tworzył, czyli w 18. wieku jego sztuka uznawana była za kontrowersyjną. 

Zobacz nagrody do Nagrody Turnera

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów