Ta kobieta jest w piątym roku ciąży. Nie pójdzie na zwolnienie, ani nie dostanie urlopu macierzyńskiego

Redakcja 02.02.2017
Ta kobieta jest w piątym roku ciąży. Nie pójdzie na zwolnienie, ani nie dostanie urlopu macierzyńskiego
Fotografia: YouTube.com

Wydawać by się mogło, że ta historia nie ma sensu. Jednak po chwili zastanowienia, przychodzi smutna refleksja. 

Oto Lauren. Mieszkanka USA, która jest w piątym roku ciąży. Od 2012 roku nie może wziąć urlopu macierzyńskiego, nie wspominając o wolnym na pobyt w szpitalu i spokojny poród. Firma, w której pracuje, nie zapewni jej odpowiedniej opieki finansowej. Nie może również porzucić pracy i wyprowadzić się do innego kraju, ponieważ tak zaawansowanej ciąży nie może latać samolotem. Lauren cierpi, już nawet nie pamięta, co to znaczy normalne życie. 

Ta pozornie zabawna kampania społeczna stworzona na zamówienie organizacji National Partnership for Woman and Families, przedstawia tragiczną sytuację młodych rodziców w Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie jest równie źle, czasami nawet gorzej, jednak USA kojarzy się z państwem przyjaznym obywatelom. Posiadanie zdrowego i zadbanego potomstwa jest jednym z podstawowych praw człowieka. 

"A Long Five Years"
Fotografia: YouTube.com

Pięć lat beznadziei 

Film "A Long Five Years" w satyryczny sposób objaśnia sytuację osób, które nie mają dostępu do płatnego urlopu macierzyńskiego lub ojcowskiego. Lauren, która pracuje w małej firmie prawniczej w Denver, nie stać na długie wakacje - bo tak postrzegany byłby urlop na życzenie. Dlatego bohaterka kampanii podjęła decyzję, że będzie unikała szpitala, oszczędzała dni i urodzi sześcioletnie już dziecko, kiedy skumuluje jej się odpowiednia ilość dni płatnego urlopu i chorobowego.

Stany Zjednoczone są jedynym rozwiniętym państwem świata, które nie respektuje płatnego urlopu rodzicielskiego. W USA aż 86 % pracodawców nie zapewnia pomocy pracownikom, którzy marzą o powiększeniu rodziny. Tylko cztery stany mają uregulowane prawo, według którego pracownicy mogą opiekować się dzieckiem w domu, bez stresu, że nie zarabiają przy tym pieniędzy.

To szokująca informacja - szczególnie jeśli porównamy ten kraj z Polską - gdzie matki i ojcowie mogą zajmować się potomstwem przez rok. Organizacja National Partnership of Woman and Families walczy o zmianę amerykańskiego prawa, które można śmiało określić jako barbarzyńskie. Nowa władza w Stanach jest okazją do zmiany sytuacji ich mieszkańców, jednak biorąc pod uwagę ostatnie poczynania prezydenta Trumpa - w tym kraju już nic nie jest pewne.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów