To zachowanie wyróżnia osobę inteligentną. Większość uznaje je za dziwaczne

Katarzyna Leszczyńska 04.12.2017
Mówienie do siebie ma wiele zalet
Fotografia: pixabay.com

Ma same zalety.

Mówienie do siebie jest przypadłością wielu ludzi. Większość z nich zazwyczaj się tego wstydzi. Okazuje się jednak, że nie ma czego. Mówienie do siebie jest bowiem oznaką osób inteligentnych. Z badań opublikowanych przez Quarterly Journal of Experimental Psychology jasno wynika, że takie zachowanie może mieć wiele zalet, wpływających na jakość naszego mózgu.

Mózg pracuje wydajniej

Mówienie samemu sobie pewnych rzeczy na głos sprawia, że są one dla nas łatwiejsze do zrozumienia. Zdaniem specjalistów, takie zachowanie poprawia również naszą pamięć i pozwala nam się skupić na osiąganiu wyznaczonych sobie wcześniej celów.

Łatwiej przychodzi nam nauka

Taki system stosują przede wszystkim dzieci. Rzeczy, których się uczą, powtarzają sobie najpierw, dzięki czemu łatwiej zapamiętują informacje. Warto zatem stosować tę metodę, zwłaszcza jeżeli czeka nas ważny egzamin lub wystąpienie publiczne.

Mówienie do siebie pomaga uporządkować myśli

Pomaga uporządkować myśli

Wszystkim od czasu do czasu zdarza się, że mają zbyt dużo spraw na głowie, a co za tym idzie chaotyczne myśli. Powtarzanie sobie niektórych z nich na głos może sprawić, że zaczną nam się porządkować w głowie.

Pomaga osiągnąć sukces

Choć to typowe hasło wszystkich coachy, dużo w tym racji. Powtarzanie sobie na głos rzeczy, które chcemy osiągnąć, może sprawić, że łatwiej będzie nam do nich dążyć. Dzięki temu jest większe prawdopodobieństwo, że osiągniemy sukces. Okazuje się, że nawet Albert Einstein rozmawiał sam ze sobą. Przypadek?

Warto zatem przestać traktować mówienie z samym sobą jak coś wstydliwego. Okazuje się, że dzięki temu jesteśmy o wiele bardziej wartościowi niż ludzie, którzy tego nie robią. Trzeba z tego zrobić zaletę. A powiedzenie „przynajmniej mogę porozmawiać z kimś inteligentnym” nabierze nowego znaczenia. 

Mówienie do siebie świadczy o inteligencji
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów