Ta aplikacja zrobiła furorę, a teraz wszyscy chcą ją jak najszybciej odinstalować

Paulina Szestowicka 11.07.2016
Aplikacja Prisma
Fotografia: Pixabay

Jej funkcje bardzo przypadły internautom do gustu, ale okazało się, że nie musi być bezpieczna. 

Aplikacja Prisma w krótkim czasie stała się hitem, a chwilę potem wszyscy zaczęli ją odinstalowywać. 

Ta bezpłatna aplikacja służy do nakładania filtrów na zdjęcia, które w kilka sekund przypominają znane dzieła sztuki. Do wyboru mamy między innymi style stworzony przez Mondriana, Roy'a Lichtensteina czy nakładkę sprawiającą, że nasza fotografia będzie wyglądać jak "Krzyk" Edvarda Muncha. Wszystkim bardzo przypadły do gustu efekty, ale okazało się, że zasady korzystania z aplikacji nie są do końca jasne. 

Prisma została stworzona przez rosyjski start-up Prisma Labs, który założył Alexey Moiseenkov. Jest to ważna informacja, ponieważ to sprawia, że jest objęta rosyjskimi regulacjami prawnymi. Natomiast przetwarzane danych odbywa się w chmurze, co oznacza, że najpierw wysyłamy zdjęcie, a później ono do nas wraca - nic nie dzieje się na naszym telefonie. Przy okazji udostępniamy ważne dane, między innymi lokalizację GPS.

W regulaminie korzystania z aplikacji istnieją też zapisy, które umożliwiają nadużywanie naszej prywatności. Właściciele dali sobie prawo do wykorzystania naszego zdjęcia i danych oraz udostępnienia ich partnerom biznesowym. Nie wiadomo też, jak aplikacja zostanie zmonetyzowana. Użytkownicy, żeby uchronić się przed ewentualnym niebezpieczeństwem, woleli odinstalować Prismę. 

Aplikacja jest obecnie dostępna tylko na iOS, ale niebawem będzie też dostępna dla użytkowników smartfonów z Androidem. W przyszłości umożliwi nakładanie filtrów także na materiały wideo.

Parisma
Fotografia: www.instagram.com/mirellrosh
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów