Szympansy rozpoznają pupy w ten sam sposób, co ludzie twarze. Udowodniły to poważne badania

Mateusz Patyk 05.12.2016
Szympans
Fotografia: ww.flickr.com

Sztuka rozpoznawania "swoich" od "obcych" w stadzie jest kluczowa. Dlatego ewolucja wyposażyła nasze mózgi (i szympansów) w podobną cechę. 

W mózgach szympansów i ludzie zachodzi ten sam procesi co ważne, dowiedli tego holenderscy badacze.

Naukowcy swoje odkrycie opisali w internetowym magazynie Plosone.org. Ich artykuł zatytułowany "Getting to the Bottom of Face Processing" (naukowcy pozwolili sobie tu na grę słów – "bottom" to w języku angielskim po prostu "zadek"), wyjaśnia podobieństwa w przetwarzaniu tych jakże charakterystycznych obrazów u ludzi i zwierząt.

Człowiek ma określone obszary w mózgu, które są odpowiedzialne za rozpoznawanie twarzy. Oceniamy podobieństwo na zasadzie analizy całej twarzy, a nie poszczególnych jej części. Problem zaczyna się dopiero, gdy patrzymy na oblicze do góry nogami - to tak zwany efekt inwersji.

Efekt inwersji przy rozpoznawaniu części ciała
Fotografia: journals.plos.org

Do góry nogami

U szympansów wiadomo było, że rozpoznają się po kształcie pośladków. Ale dopiero teraz potwierdzono, że robią to w ten sam sposób, co ludzie. Gdy małpy zobaczą czyjąś pupę odwrotnie, mają problem z rozpoznaniem jej posiadacza.

Pracownicy Instytutu Psychologii na uniwersytecie w Leiden zaprosili setkę chętnych do patrzenia na zdjęcia twarzy, pośladków i… stóp (zarówno ludzi jak i szympansów). Gdy na ekranach komputerów pojawiła się widziana wcześniej część ciała, ochotnicy, którzy to zauważyli, dawali znać przeprowadzającym badanie. Ten sam test pokazano szympansom.

Wyniki potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia naukowców.  Efekt inwersji u ludzi działał tylko przy rozpoznawaniu twarzy, ale nie miał wpływu na rozpoznawanie pupy. U człekokształtnych uczestników eksperymentu sytuacja była odwrotna. Dlatego każdy szympans woli patrzeć na tył swojego towarzysza w normalnej pozycji. Przynajmniej statystycznie.

Szympans uczestniczący w eksperymencie
Fotografia: journals.plos.org
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów