Zgoda na seks poprzez aplikację? To nie żart! Nowe prawo wchodzi w życie

Magdalena Barszczak 03.07.2018
seks
Fotografia: Shutterstock.com

Kontakty intymne będą znacząco utrudnione.

Kobiety i męźczyźni będą musieli uzyskać od siebie wyraźną zgodę na seks. To nie fabuła jednego z odcinków "Black mirror", ale nowe prawo, które od 1 lipca obowiązuje w Szwecji. Bierność nie będzie dłużej traktowana jako przyzwolenie. Jeśli takowe nie padnie, stosunek będzie traktowany jako gwałt.

Zobacz także: Polacy mają dziwny fetysz. Są w czołówce zestawienia PornHub

Specjalna zgoda na seks. Szwedzi wprowadzają nowe prawo

Szwedzki parlament zaostrzył przepisy dotyczące "prawa seksualnego". Partnerzy, również małżonkowie, będą musieli słowami, gestami lub w inny sposób wyrazić, że zgadzają się na pójście do łóżka - informuje thelocal.se.

Współżycie bez takiej deklaracji będzie uważane za przestępstwo. Do tej pory w Szwecji, podobnie jak w Polsce, czynnikiem decydującym o karze było udowodnienie, że sprawca zmusił ofiarę siłą. To nie wszystko. Nowe prawo zakłada także wyższe kary za gwałt ze szczególnym okrucieństwem oraz gwałt na osobie nieletniej - pięć lat zamiast dotychczasowych czterech. 

Co ciekawe, powstała już specjalna aplikacja, przy pomocy której będzie można udzielić zgody na seks drogą elektroniczną. Jak ma działać "Libra"? Kiedy podniecenie da o sobie znać, a para nie będzie mogła oderwać od siebie rąk, jeden z partnerów musi wyciągnąć telefon i kliknąć komunikat "Tak, chcę". Dopiero wtedy można spokojnie oddać się miłosnym igraszkom.

Nowe prawo poparły organizacje walczące o prawa kobiet. Zdaniem krytyków zmiana nie doprowadzi jednak do zwiększenia liczby wyroków skazujących za gwałt. Poza tym część prawników wskazuje na niejasności co do faktu, co dokładnie jest nielegalnym działaniem. Internauci z kolei drwią z pomysłu udzielania zgody za pomocą aplikacji. A co jeśli partner zmieni zdanie - pytają? Czy to nie jest naruszenie umowy?

Zobacz także: Czy seks w wodzie jest bezpieczny? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów