Sztuczna inteligencja oceniła kandydatów w konkursie piękności. Werdykt wywołał kontrowersje

Paulina Szestowicka 12.09.2016
Sztuczna inteligencja w konkursie piękności
Fotografia: East News

Pomysłodawcy spodziewali się, że oceny będą bezstronne. Stało się zupełnie inaczej. 

Zorganizowano pierwszy międzynarodowy konkurs piękności, w którym laureatki i laureatów miała wybrać sztuczna inteligencja, a nie jury złożone z sędziów. W ten sposób chciano zagwarantować uczestnikom równe szanse, ponieważ maszyna miała być całkowicie bezstronna. Niestety, okazało się być zupełnie inaczej. 

Jak informuje "The Guardian", chwilę po ogłoszeniu wyników okazało się, że sztuczna inteligencja przejawia zachowania rasistowskie. Spośród przesłanych za pośrednictwem strony Beauty.ai 6 tysięcy zgłoszeń wybrała 44 i to w przeważającej większości osób, które mają jasną karnację. W zestawieniu znalazła się tylko jedna osoba o ciemnej skórze oraz kilku Azjatów. Konkurs, który jest być pierwszym plebiscytem, w którym wygląd ludzi został przeanalizowany przez robota, okazał się być dyskryminujący, a jego werdykt bardziej kontrowersyjny i bolesny dla uczestników niż typowe wybory miss i mistera. 

Liczy się piękno, a nie percepcja. To, jak postrzegają nas inni, jest jedynie ich stronniczą opinią - tłumaczyli pomysłodawcy na stronie internetowej. - A przecież zdrowi ludzie, bez względu na ich pochodzenie, wyglądają lepiej niż inni. Właśnie z takiego założenia wyszła nasza grupa naukowców, którzy postanowili opracować zestaw algorytmów, który pozwala dokładnie oceniać kryteria związane z ludzkim zdrowiem i urodą.

Należy pamiętać, że nie jest to pierwsza sytuacja, kiedy sztuczna inteligencja przejawia nieakceptowane zachowanie. W marcu 2016 roku firma Microsoft zaprezentowała konto bota o imieniu Tay, którego działanie opierało się na sztucznej inteligencji. Po rozmowach z użytkownikami Twittera, Tay zaczęła głosić nazistowskie poglądy i eksperyment zakończono.

Finalistki w grupie 18-29
Fotografia: www.winners2.beauty.ai

Finalistki w grupie 18-29

Finaliści w grupie 18-29
Fotografia: www.winners2.beauty.ai

Finaliści w grupie 18-29

Konkurs piękności ze sztuczną inteligencją
Fotografia: www.winners2.beauty.ai
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów