Szkoła w RPA dyskryminuje czarnoskóre uczennice. Afro-afera poruszyła cały świat

Redakcja 01.09.2016
Uczennica z Pretorii
Fotografia: Twitter.com

Wybuchł światowy skandal, ponieważ czarnoskórym dziewczętom szkoła każe upodabniać się do białoskórych.

Nauczyciele z damskiego liceum w Pretorii, stolicy Republiki Południowej Afryki, zakazują uczennicom przychodzić do szkoły w afro, czyli w naturalnej fryzurze dla czarnoskórych. Głównym argumentem ma być estetyka - rozpuszczone loki ponoć wyglądają niechlujnie i nie pasują do szkolnych mundurków. Nastolatki protestują przeciw dyskryminacji, bo zakaz afro odbierają jako akt rasizmu.

Czarnoskóre kobiety w RPA od lat są dyskryminowane. Zakaz jest absurdalny, ponieważ włosy czarnoskórych są trudne do okiełznania. A nakaz ich prostowania jest sygnałem, że nauczyciele nie akceptują swoich uczennic. Szkolny regulamin co prawda wprost nie zakazuje noszenia afro, ale znajduje się w nim informacja, że włosy powinny być porządnie uczesane, a jeśli są odpowiednio długie, powinny być związane w kucyk. Jeśli któraś z dziewcząt ma dready, ich średnica nie powinna przekraczać 10 mm. Mimo to uczennice z afro słyszą, że ich włosy są brudne, co nie przystoi dziewczynom ubranym w mundurek. Nauczyciele radzą, aby fryzury były bardziej płaskie, co mogą osiągnąć za pomocą chemikaliów.

Wsparcie ze świata

Petycja przeciwko zakazowi noszenia afro została podpisana już prawie przez 30 tysięcy osób. Uczniowie mogą również liczyć na wsparcie internautów, którzy zwracają uwagę na to, że fryzura nie powinna mieć niczego wspólnego z edukacją. W sprawę zaangażowani są również lokalni politycy, którzy współpracują z organizacją African National Congress Women’s League, z Sojuszem Demokratycznym i Wojownikami Wolności Ekonomicznej.

Liceum w Pretorii na początku lat 90. przyjmowało tylko białoskóre uczennice. Od 1994 roku, kiedy skończyła się polityka apartheidu, zaczęto przyjmować również czarnoskóre dziewczęta. Jednak jak widać na opisywanym przykładzie, wciąż padają one ofiarami dyskryminacji rasowej. W sprawę zaangażowanych jest coraz więcej osób i organizacji z całego świata - wszyscy stoją po stronie dyskryminowanych dziewcząt, szczególnie, że są w zdecydowanej mniejszości. W Pretorii czarnoskórzy stanowią zaledwie 2,5% mieszkańców.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów