Nie rozstajesz się z telefonem na krok? W ten sposób możesz doprowadzić swoje zdrowie do ruiny

Martyna Wojciechowska 06.03.2018
używanie telefonu szkodzi zdrowiu
Fotografia: Fotolia

Uporaj się ze szkodliwymi nawykami i zadbaj o siebie.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie codzienność bez telefonu. Odbierania poczty, przeglądanie nowości w mediach społecznościowych, długie rozmowy, zakupy online czy odpisywanie na wiadomości to nasza codzienność. Wiele z nas ma przy sobie swojego smartfona dosłownie 24 godziny na dobę, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo szkodzi to zdrowiu.

Boli cię kręgosłup, narzekasz na cerę, pogorszył ci się wzrok lub masz problemy z zasypianiem? Najwyższy czas poznać przyczynę.

Zobacz także: Dlaczego ładowanie telefonu w nocy nie jest dobrym pomysłem? Specjaliści przestrzegają przed konsekwencjami

Częste używanie telefonu może zniszczyć twój kręgosłup

Pewnie wielokrotnie miałaś okazję obserwować zgarbionych ludzi korzystających ze smartfonów. Niestety używanie tego typu urządzeń wymusza trzymanie nienaturalnej postawy. Pochylona szyja i zgarbione plecy nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale i negatywnie wpływają na zdrowie. W najgorszym wypadku może się to skończyć kompresją kręgów, a nawet zwyrodnieniem dysku. Aby zwalczyć problem tzw. syndromu SMS-owej szyi, zacznij dbać o kręgosłup i zredukuj czas korzystania z telefonu do minimum.

Częste używanie telefonu może pogorszyć twój wzrok

Czytanie małych liter na ekranie telefonu też nie wyjdzie ci na zdrowie. Twoje oczy z czasem stają się niedostatecznie nawilżone i szybciej się męczą. Poza tym istnieje ryzyko nadwyrężenia mięśni gałki ocznej. Aby upewnić się, że odpowiednio dbasz o wzrok, staraj się jak najrzadziej korzystać z telefonu lub regularnie zrobić przerwę na krótkie ćwiczenie. Wystarczy, że przez kilka minut skupisz wzrok na oddalonym dowolnym punkcie, a twoje oczy natychmiast poczują ulgę.

Częste używanie telefonu może pogorszyć twoją cerę

Przez to, że dotykasz ekran smartfona, pozostawiasz na nim mnóstwo bakterii, które podczas rozmowy przenosisz bezpośrednio na policzek. To właśnie z tego powodu być może nie możesz uporać się z niedoskonałościami. Postaraj się więc jak najczęściej czyścić telefon np. nawilżanymi chusteczkami.

Częste używanie telefonu może spowodować bezsenność

W nocy nie możesz zasnąć, więc włączasz telefon i sprawdzasz, co nowego pojawiło się na Facebooku lub Instagramie? Skąd my to znamy! Powinnaś z tym skończyć raz na zawsze. Telefon emituje niebieskie światło będące dla mózgu sygnałem, że trwa dzień. To zaś ogranicza wydzielanie melatoniny i dlatego masz jeszcze większy problem z zaśnięciem.

Zobacz także: Pobierz aplikację Chillizet na swój telefon

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów