Szefowie kuchni są jak guru. Wielu ludzi ślepo im wierzy, a skutki mogą być tragiczne

Redakcja 27.09.2016
Chef
Fotografia: East News

Świadome narażanie gości restauracyjnych na ciężką chorobę jest teraz wręcz trendem w Wielkiej Brytanii.

W Wielkiej Brytanii panuje nowa moda - jedzenie pół surowej wątróbki. Jak nietrudno się domyślić, nie każdemu takie danie służy. Ludzie często chętnie jedzą lansowane przez modnych szefów kuchni danie, a potem cierpią na zatrucia. Mogłoby się wydawać, że surową wątróbkę drobiową serwują tylko niedouczeni kucharze, jednak modzie tej ulegli również ci uznawani za najlepszych. 

Nie tylko w restauracjach można zjeść niedogotowaną wątróbkę. Kucharze, którzy prowadzą blogi i programy kulinarne, również mieli zalecać gotowanie wątróbek przez krótki czas, tak aby narząd po przyrządzeniu był różowy w środku. Będą musieli to wszystko "odkręcić", ponieważ okazało się, że tak przygotowane mięso jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wszystko za sprawą bakterii Campylobacter, która co roku powoduje śmierć około stu osób. 

Sprytne badania

Ostatnio w Wielkiej Brytanii było tak wiele przypadków zakażenia tą bakterią, że sprawie przyjrzeli się naukowcy w uniwersytetów w Manchesterze, Liverpoolu i w Bangor. Przeprowadzili badanie na grupie 140 brytyjskich kucharzy. Pokazali im zdjęcia ugotowanej wątróbki w różnych stopniach surowości. Badani mieli wybrać, którą wersję podaliby gościom restauracji. Okazało się, że aż ponad połowa kucharzy wybrała wątróbki zbyt surowe, które nie zostały podgrzane do temperatury 100 stopni Celsjusza - niezbędnej do wybicia groźnej bakterii.

Naukowcy twierdzą, że kucharze zdawali sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie zjedzenie surowej wątróbki, wiedzieli też, ile wynosi prawidłowy czas jej przygotowywania, jednak świadomie ignorują tę informację, ponieważ taki panuje kulinarny trend. Wyniki tego badania są sprzeczne z wynikami sondy przeprowadzonej na konsumentach, którzy stwierdzili, że wolą jeść potrawy bezpieczne dla ich zdrowia niż modne, jednak nie potrafili wskazać poprawnie przyrządzonej wątróbki. Okazało się, że to szefowie kuchni zmuszają ludzi do jedzenia potrawy o wysokiej surowości i wykorzystują fakt, że w dziedzinie kuchni są autorytetami.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów