Najlepsza przyjaciółka wspomina Annę Przybylską. Zdradza, jak aktorka zareagowała na wieść o chorobie

Emilia Klima 21.09.2017
Przyjaciółka Anny Przybylskiej opowiada o ich niezwykłej relacji
Fotografia: EAST NEWS

Małgorzata Rudowska była agentką Anny Przybylskiej. Kobiety łączyła niezwykle bliska relacja. 

26 września odbędzie się oficjalna premiera biografii Anny Przybylskiej. Ostatnio, w ukochanym mieście aktorki – Gdyni, odbyła się prapremiera książki z udziałem gwiazd, które odczytały jej fragmenty. Dziennikarka portalu Gazeta.pl Angelika Swoboda przeprowadziła wywiad z najwierniejszą przyjaciółką Anny Przybylskiej – Małgorzatą Rudowską, która opowiedziała portalowi o swojej relacji z artystką oraz nadchodzącej biografii.

W książce wspomnienia o Ani umieścili zarówno najbliżsi aktorki, jak i wiele gwiazd, które ciepło ją wspominają, m.in.: Bogusław Linda, Cezary Pazura oraz Andrzej Piaseczny.

Siostra Ani, Agnieszka, przez lata nie  chciała w ogóle podejmować jej tematu. Ale po fakcie okazało się,  że zarówno dla niej, jak i dla mamy rozmowy z autorami książki były formą terapii. Wszyscy, także ja, mieliśmy w pamięci obraz Ani z ostatniego roku jej życia - chorej i cierpiącej. A nie tej pięknej, pełnej energii. Wydawało nam się, że nic nie pamiętamy sprzed jej choroby. Rozmowy do książki były dla nas oczyszczające.

Rudowska nadal czuje pustkę po stracie ukochanej przyjaciółki. Wspomina ich rozmowy, jak i pewne tradycje, które wspólnie celebrowały.

Zawsze chodziłyśmy razem na Open'era. Od kiedy Ani nie ma, nie byłam więcej na tym festiwalu. Wyjeżdżam w tym czasie z Trójmiasta. Nie jestem w stanie pójść tam bez niej. Może to głupie symboliczne rzeczy, ale tak czuję. Wie pani, nigdy nie spisałyśmy z Anią żadnej umowy. Owszem, pewne rzeczy sobie ustaliłyśmy, ale przede wszystkim miałyśmy do siebie ogromne zaufanie.

Menadżerka przebyła z Anią wiele szczerych rozmów. Była jedną z osób, które znały aktorkę najlepiej. Z trudem opowiedziała o tragicznych przeczuciach Ani Przybylskiej.

Czasem w żartach mówiła: "ja młodo umrę". Prosiłam wtedy, żeby przestała gadać bzdury. Ale śmiałyśmy się też czasem ze starości, z tego, że będzie do końca życia reklamowała kosmetyki tą swoją dziecięcą twarzą, a ja ją jako umalowaną staruszkę będę wpychać na plan. To nie była osoba, która chciała umrzeć.

Dla Anny Przybylskiej najważniejsze zawsze były dzieci. Aktorka zawsze starała się dbać o ich prywatność.

Ania nigdy nie traktowała też macierzyństwa jako źródła dochodu. W umowach miała zapisy, że w reklamach nie można wykorzystywać wizerunku jej dzieci. Nie było sytuacji, żeby wzięła je do reklamy.

Biografia Anny Przybylskiej
Fotografia: EAST NEWS

Wspólnie przeszły przez wiele etapów kariery aktorki. Nic nie było tak ciężkie jak choroba. Ania potrzebowała wsparcia najbliższych.

Wiedziałam, że rak trzustki to wyrok, mimo pomocy najlepszych lekarzy, ale Ania mnie przekonywała, że wytną jej guza i będzie w porządku.

Swoją słabość pokazałam Ani dopiero dzień przed jej śmiercią. Mówiłam, że to niesprawiedliwe. Wcześniej, we wrześniu, wzięłam ją na objazd po Gdyni, po naszych ulubionych miejscach. Nie wysiadałyśmy, bo Ania była słabiutka. Wybrałyśmy się też na lody. Nikt nas nie poznał.

Małgorzata, obok troski o Anię, miała również obowiązki wynikające z bycia jej agentem. To ona musiała poinformować fanów o odejściu aktorki.

Dzień przed jej śmiercią czułam, że odejdzie. Po wizycie u Ani zadzwoniłam do mojej innej przyjaciółki i zwierzyłam się jej, że to koniec. Bardzo trudne było dla mnie również to, że musiałam być przygotowana na tę sytuację także zawodowo. Nie mogłam się rozkleić, wyłączyć telefonu. Poprosiłam moją przyjaciółkę Izę, żeby pomogła mi napisać informację na stronę internetową Ani, bo ja nie byłam w stanie tego zredagować.

Zadzwonili do mnie około 16 i powiedzieli, że Ania nie żyje. Po uzgodnieniu z rodziną około godziny 20 opublikowałam komunikat o śmierci Ani.

Dziś stara się rozliczyć z przeszłością i uporać ze śmiercią przyjaciółki. Dba też cały czas o dobre imię przyjaciółki.

Może ja dlatego tak długo przeżywałam tę żałobę, bo tak naprawdę nie mogłam spokojnie pożegnać przyjaciółki. Póki żyję, będę na straży wizerunku Ani. Mam świadomość, że może to nie jest dobre, bo tak jak powiedziała Ania, po jej śmierci życie będzie się toczyć dalej. Ale jednocześnie podkreślała: "Gdy zobaczysz, że coś się dzieje nie tak, że mówią o mnie źle albo krzywdzą dzieci, krzycz". 

Książka "Ania" rozprawia się z mitami. Dlatego między innymi powstała.

Chciałabym, żeby w pamięci wszystkich pozostał obraz Ani radosnej, pełnej życia, uśmiechniętej. A nie tej chorej. Choroba Ani trwała rok, a cała jej kariera około 18 lat.

Chodź od śmierci Anny Przybylskiej minęły już trzy lata, rodzina i przyjaciele aktorki wciąż próbuję się z nią uporać. Biografia „Ania” zawiera wiele wzruszających wspomnień o zawsze uśmiechniętej aktorce.

Anna Przybylska
Fotografia: EAST NEWS
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów