Uwaga na skażoną wodę! Nie nadaje się do picia, mycia naczyń i kąpieli

Magdalena Barszczak 15.06.2018
kran, woda
Fotografia: Shutterstock.com

Wodociąg został zanieczyszczony bakteriami z grupy coli.

Uwaga na skażoną wodę. Problem dotyczy mieszkańców gmin Piekoszów i Chęciny, znajdujących się w województwie świętokrzyskim. Tamtejsze samorządy poinformowały, że wodociąg został skażony bakteriami z grupy coli.

Zobacz także: Picie wody może być szkodliwe. Nowe badania wskazują, ile szklanek dziennie naprawdę powinniśmy pić

Skażona woda w województwie świętokrzyskim

Informacja dotyczy 2,8 tys. mieszkańców gminy Piekoszów z miejscowości: Skałka, Osiedle Skałka, Bławatków, Lesica, Zajączków, Wierna Rzeka, Wesoła, Młynki i Gałęzice oraz ok. 450 osób w gminy Chęciny – z Miedzianki i Charężowa. Na czas dezynfekcji i płukania wodociągu samorządom będzie dostarczona woda pitna.

Woda pobierana z wodociągu Nordkalk Zakładu w Miedziance jest niezdatna do spożycia przez ludzi– informuje na stronie Urzędu Gminy Piekoszów wójt Zbigniew Piątek.

Woda nie może być przeznaczona do picia i higieny jamy ustnej oraz nie nadaje się do celów spożywczych - przygotowywania posiłków, mycia warzyw i owoców, mycia naczyń oraz kąpieli małych dzieci.

Warto pamiętać, że picie wody skażonej bakteriami coli, czyli pałeczką okrężnicy może powodować dolegliwości żołądkowe. Pierwsze objawy zatrucia obserwuje się po upływie 12 godzin, chociaż pojawiają się nawet po trzech dobach. Najczęściej są to wymioty, którym towarzyszy biegunka oraz kurczowe bóle brzucha. W niektórych przypadkach występują zawroty głowy i gorączka.

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów