Światowej sławy modelka i psycholog krytykuje "Top Model". "Seksizm i granie na emocjach"

Maria Karolewska 04.09.2019
Modelka i psycholog krytykuje jury "Top model".
Fotografia: instagram.com @topmodelpolskatvn

Światowej sławy modelka i psycholog Kaja Funez Sokoła opowiedziała, co myśli o "Top model". Produkcja przez lata wzbudzała kontrowersje. W poniedziałek program znów trafił na antenę TVN.

"Top model" wzbudza kontrowersje od samego początku emisji. Uczestnicy chcą zrobić karierę w świecie modelingu, jednak ich droga na szczyt nie zawsze jest łatwa. W programie muszą zmierzyć się z ostrą krytyką jurorów i wyzwaniami, które wymagają raczej odwagi i wytrwałości, a nie talentu do pozowania czy chodzenia na wybiegu.

Światowej sławy modelka krytykuje show TVN

W poniedziałek mogliśmy obejrzeć pierwszy odcinek z castingów do programu. Nie zabrakło wzruszających historii, łez i ostrych wypowiedzi. Kaja Funez Sokoła - modelka z wieloletnim stażem, a z wykształcenia psychoterapeutka - uważa, że niektóre teksty jurorów do uczestniczek są wręcz seksistowskie i nie powinny się nigdy pojawić.

Uwagi Marcina Tyszki są seksistowskie, ale to chyba wiemy nie od dzisiaj. Bezpośredniość zmieszana z wyższością ma niektórych onieśmielać, czasami jest to skuteczne, ale na pewno nie na miejscu. Podczas jednej z sesji z Marcinem, miałam wtedy 15 lub 16 lat, mało wybrednie powiedział "Kaja, rozsuń nogi, a Konrad (jego asystent) cię posunie". Chodziło o przesunięcie mnie na kanapie, ale tekst był na tyle szokujący, że na lata został mi w głowie - powiedziała o swoich doświadczeniach w rozmowie z "Plejadą".

W pierwszym odcinku nowego sezonu Marcin Tyszka pytał bezpośrednio o biust jednej z kandydatek do programu. Dopytywał kilka razy, czy jest on "zrobiony", czy może "urósł sam" oraz czy nie przeszkadzał jej w lekcjach baletu. Zakłopotana dziewczyna szybko sprostowała, że nie miała problemu z biustem na lekcjach baletu, bo, gdy na nie uczęszczała, miała dopiero 9 lat.

Z rozmowy o biuście Marty to ona na pewno wyszła obronną ręką - skomentowała wymianę zdań Kaja Funez Sokoła.

W "Top model" liczy się granie na emocjach?

To niejedyny zarzut modelki i psycholog. Twierdzi również, że w programie przede wszystkim wykorzystywane jest granie na emocjach - zarówno widzów, jak i samych uczestników.

Z założenia "Top Model" jest konkursem na top modela, więc mieszanie w to osobistych dramatów, jest na pewno nakręcane pod program. Nigdy w pracy jako modelka nie spotkałam się z opowiadaniem na castingu czy nawet w agencji swoich prywatnych historii. Takie chwyty bardzo mi się nie podobają. Uważam, że są niekorzystne dla uczestników, ale też dla programu, który traci przez to autentyczność, zmniejszając wagę ludzkich historii. Uzależnienia czy ludzkie dramaty spłycane do dwóch zdań sprzedanych w przerwie przebierania kąpielówek na jeansy to sprzedawanie się za grosze. Tylko po co? Zastanawiam się, czy to wypływa to od uczestników, czy jest naciskiem organizatorów - powiedziała "Plejadzie" Kaja Funez Sokoła.

Na sam koniec modelka dodała, że jury powinno świecić przykładem przed uczestnikami, a nie ich wyśmiewać i boleśnie krytykować.

Zgadzacie się z jej słowami?

Zobacz także: TVN ogłosił jesienną ramówkę! Seriale i programy, które obejrzymy od września

Sprawdź, jaki zawód pasuje do twoich predyspozycji! Może powinieneś zostać modelem?

Młoda kobieta siedzi przed komputerem.
Rozwiąż quiz

Jaki zawód najlepiej do ciebie pasuje? Sprawdź to!

Młoda kobieta siedzi przed komputerem.

1. Co jest dla ciebie ważne w pracy:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów