Wykupił prawa do najczarniejszej czerni. Zemsta kolegów jest słodka

Redakcja 14.12.2016
Anish Kapoor
Fotografia: East News

Dorośli mężczyźni, a zachowują się gorzej niż dzieci.

Cała artystyczna afera zaczęła się, kiedy światowej sławy rzeźbiarz pochodzenia brytyjsko - hinduskiego Anish Kapoor wykupił prawa do pigmentu "Vantablack". W lipcu 2014 roku został opracowany przez firmę NanoSystem, jako najciemniejsza substancja wyprodukowana kiedykolwiek przez człowieka. Pigment absorbuje 99,96% światła, a ci, którzy na niego patrzą, mają ponoć wrażenie, że wpatrują się w czarną dziurę. 

"Ventablack" był nie lada sensacją. Z wynalazku cieszyło się wojsko, naukowcy i artyści. Wtedy to Kapoor postanowił, że nie ma chwili do stracenia. Podpisał z NanoSystem odpowiednie dokumenty, zapłacił odpowiednią sumę i został wyłącznym posiadaczem praw do czarnego pigmentu. Od tamtego momentu tylko on może wykorzystywać go w sztuce. Ten krok bardzo nie spodobał się innym artystom.

Różowy obiekt pożądania

Zemsta musiała nastąpić. Stuart Semple, artysta, aktywista i miłośnik pop - artu, od dziesięciu lat nadzorował prace laboratoryjne nad najbardziej różowym różowym. W efekcie powstał pigment - PINK, który jest oficjalnie uznawany za najróżowszy z różowych kolorów na świecie. Jak można się domyślić - Anish Kapoor jest nim zainteresowany. Problem polega na tym, że jako jedyny człowiek na świecie nie może go kupić.

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem, że Anish ma wyłączne prawo do najczarniejszej czerni, byłem bardzo zawiedzony. Koniecznie chciałem wykorzystać ten pigment w swojej pracy i wiem, że nie byłem jedyny. To bardzo niemiłe i niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Większość artystów dzieli się materiałami – powiedział Semple w rozmowie z serwisem TheCreatorsProject.Vice.com. 

W ramach zemsty każdy, kto kupuje PINK musi podpisać deklarację, że nie kupuje jej dla Anisha Kapoora, który koniecznie chce mieć pigment w swojej kolekcji. Tym sposobem Stuart Semple dał Anishowi Kapoorowi nauczkę. Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Ciekawe, czy akcja posiadacza różu przekona posiadacza czerni do podzielenia się nią.

PINK
Fotografia: Stuart Semple/ Instagram.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów