Świat zakochał się w duńskim stylu życia. Hygge powinno być normą, a nie modą

Redakcja 07.11.2016
Ludzie w kawiarni
Fotografia: Pixabay

Duński przepis na szczęście wydaje się banalny, ale wymaga zmiany podejścia do codzienności.

To duńskie słowo zostało okrzyknięte przez światowe media słowem 2016 roku. Choć tak naprawdę o hygge najgłośniej mówi się teraz - jesienią, kiedy ludzie marzą tylko o ciepłej herbacie i miękkiej kanapie. Independent.co.uk popularność tego zjawiska nazywa nawet histerią. Zabawne jest to, że sensacją jest styl życia, który powinien być prawem i codziennością każdego człowieka. 

Ludziom, którzy na co dzień mają do czynienia z hygge, to pojęcie nie jest trudne do wyjaśnienia. Jednak społeczeństwom zestresowanym, mniej bogatym niż Dania, nie tak łatwo je wyjaśnić. A kiedy już się uda, prawie każdy zgadza się, że zachowania hygge powinny być czymś naturalnym. Powstają książki i poradniki o tym, jak żyć w zgodzie z duńską zasadą. Ostatnio hitem jest "Hygge. Duńska sztuka szczęścia" Marie Tourell Soderberg.

Szczęście za wszelką cenę

Dania uznawana jest za kraj, w którym mimo długich nocy i brzydkiej pogody ludzie są najszczęśliwsi. To dlatego, że starają się, aby prawie każda strefa życia była hygge. W Kopenhadze nie ma ponoć miejsca, które nie deklaruje, że jest hygge. Co więc oznacza ten tajemniczy zwrot? W skrócie chodzi o to, aby czuć się komfortowo i przytulnie. Bo każda czynność może być przyjemna. 

Hygge zakłada również odcięcie się od świata, nowych technologii, wyciszenie się. Idealne hygge to obiad z rodziną i z przyjaciółmi, długie rozmowy, świece, telewizor koniecznie wyłączony, żeby nic nie odciągało od relaksu. To cieszenie się ciepłem domowego ogniska, spokojem, miłą atmosferą. Idealną przestrzenią dla hygge jest małe, przytulne pomieszczenie, ciepłe światło, koce, poduszki, wielkie fotele i kominek. 

Szarą codzienność Duńczycy przekształcają w czas specjalny, znaczący. Wszystko dzięki wprowadzaniu przyjemnych rytuałów do codziennych czynności, takich jak picie herbaty - zamiast kubka Duńczycy wybiorą delikatną filiżankę z chińskiej porcelany. Wszystko, co może dać szczególne poczucie szczęścia, jednak trzeba pamiętać, że mieszkańcy Danii żyją prosto i nie identyfikują dóbr materialnych ze szczęściem. 

Hyggowanie od urodzenia

Każdy mieszkaniec Danii wie, co to hygge. Co więcej, określenie to na stałe zadomowiło się w tym kraju dopiero w XVIII wieku, a przyszło z Norwegii. Więc rodowity duńczyk hygguje, a jego wieczór może być hyggelig - czyli po prostu przyjemny. Straszne, przerażające rzeczy i sytuacje mogą być uhyggelig. Na przykład polityka nie powinna być częścią tego stylu życia, ale problemy świata i prywatne stoją w opozycji hygge.

Nie odznacza to, że mieszkańcy Danii są beztroscy, choć komfort towarzyszy nawet podczas gorszych dni. Nawet prowadząc nieprzyjemną rozmowę należy postarać się, aby była jak najmniej przykra. Najważniejsza jest opieka nad drugą osobą, wsparcie. Hygge jest rozsądne.

Duńczycy nie mają wyjścia - nie sprzyja im aura, gdyby nie starali sobie umilić życia, natychmiast dopadłaby ich jesienna depresja. Warto brać z nich przykład, nie tylko w listopadzie, kiedy najchętniej nie wychodzilibyśmy z domu. To doskonała szkoła cieszenia się z małych rzeczy.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów