Statua Wolności początkowo miała być... muzułmanką. Jej twórca inspirował się egipskimi posągami

Mateusz Patyk 09.03.2017
Statua Wolności
Fotografia: East News

Informacja o egipskich korzeniach tego amerykańskiego symbolu witającego przybyłych do Nowego Jorku imigrantów wzburzyła opinię publiczną.

Znajdująca się na Liberty Island w Nowym Jorku statua jest hołdem Francji dla amerykańskiego przywiązania do takich wartości jak wolność i oświecenie. Jednak ostatnie informacje podane przez telewizję CNBC zburzyły ten pogląd, zmieniając o 180 stopni kontekst powstania tego prawdopodobnie najbardziej znanego pomniku świata. Okazuje się bowiem, że rzeźba zamiast rzymskiej bogini wolności Libertas miała przedstawiać w oryginalnym założeniu egipską chłopkę.

Pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się już w listopadzie 2015 roku na prestiżowym portalu naukowym Smithsonian.com. Do tej pory jednak ta dość zaskakująca informacja nie dotarła do głównego obiegu w masowych mediach. Sytuacja zmieniła się po materiale opublikowanym na antenie amerykańskiej sieci telewizyjnej CNBS, w którym przedstawiono prawdziwą genezę i właściwe przeznaczenie Statui Wolności. Jeden z pierwszych projektów zakładał bowiem wzniesienie jej nie w USA, a w Egipcie, przy wejściu do Kanału Sueskiego.

Historyczna inspiracja

Odpowiedzialnymi za powstanie zwanej pieszczotliwie za oceanem "Lady Liberty" było dwóch Francuzów. Konstrukcję zaprojektował Alxandre-Gustave Eiffel (ten od wieży Eiffela), a jej ogólny wygląd był dziełem Frédérica-Auguste'a Bartholdiego. To właśnie on miał znaleźć natchnienie do pracy w kraju faraonów, a dokładniej wśród nubijskich monumentów w Abu Simbel, które zwiedził w 1855 roku. Starożytne miejsce usiane było gigantycznymi figurami stojących na straży przy wejściach do grobowców.

Wtedy w Bartholdim narodziła się pasja do dawnej architektury, a konkretniej, do struktur budowanych na ogromną skalę. Swoim zamiłowaniem związanym z wielkimi posągami chciał zarazić również lokalne władze, które miały wkrótce zacząć pierwsze prace przy wykopie Kanału Sueskiego. Francuski artysta wpadł na pomysł stworzenia nowego Kolosa Rodyjskiego, który tym razem zamiast strzec portu, miał witać statki korzystające z tej sztucznej przeprawy w miejscowości Port Said.

Według portalu Encyclopedia.com, wczesny szkic statui przedstawiał "kobiecą postać w afrykańskim stylu". Informację o pierwotnym projekcie potwierdził też na swoich stronach Departament Zasobów Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych. Z zawartej tam notatki wynika, że pierwotnie zaprojektowany kolosalny posąg był "kobietą ubraną w luźne szaty, trzymającą pochodnię, o nazwie "Egipt niosący światłość do Azji".

Z chłopki w boginię

Zgodnie z Edwardem Berensonem, autorem książki "Statua Wolności: Historia transatlantycka", początkowy koncept wyglądał jak "gigantyczna kobieta z ludu fellahów lub arabską chłopkę". Ten pomysł zmodyfikowano, przekształcając Egipcjankę w monumentalną boginię po decyzji Isma'il Paszy, ówczesnego władcy Egiptu, który zanegował wstępną ideę ze względu na ogromne koszty.

Fellahowie to ludność rolnicza w krajach arabskich, której większość uległa arabizacji i islamizacji. Zważywszy na to, że statua miała powstać w 19. wieku na terenach przez nich zamieszkiwanych, kobieta przedstawiona na szkicu Bartholdiego jest najprawdopodobniej muzułmanką. Dopiero później przekształcono jej rysy oraz atrybuty w nawiązujące do mitologii rzymskiej.

Statua Wolności
Fotografia: East News
Statua Wolności i muzułmanka
Fotografia: East News

Muzułmanka na tle grafitti propagandowego ostrzegającego przed Amerykanami w Teheranie

Statua Wolności w budowie
Fotografia: East News

Statua Wolności w budowie.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów