Stanowisko pracy – 5 najważniejszych zasad ergonomii

Artukuł sponsorowany 07.12.2017
Stanowisko pracy – 5 najważniejszych zasad ergonomii

Idealne miejsce pracy powinno być skrojone na miarę – czyli jak najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. W poniższym artykule proponujemy, jak to osiągnąć.

Ergonomia zajmuje się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Nauka ta powinna być nam wszystkim bardzo bliska – warunki, w jakich pracujemy, na przykład w biurze, mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Odpowiednio zorganizowane stanowisko pracy z pewnością ułatwi nam wykonywanie obowiązków.

1. Odpowiednio dobrany fotel

Fotel to z całą pewnością najważniejszy mebel w biurze, zwłaszcza jeśli spędzamy na nim wiele godzin dziennie. Praca na fotelu niedopasowanym do naszej sylwetki może obniżyć komfort, a co ważniejsze – wywołać liczne dolegliwości bólowe, co po dłuższym czasie może doprowadzić nawet do zwyrodnienia stawów kręgosłupa. Aby do tego nie dopuścić, należy pamiętać o wymogach BHP dotyczących foteli biurowych. Ergonomiczny model powinien być wyposażony w regulację wysokości siedziska i oparcia, podłokietniki oraz płytę oparcia wyprofilowaną do naturalnych wygięć kręgosłupa. Fotele pochodzące od sprawdzonych producentów, takich jak AJ Produkty, posiadają mechanizmy synchroniczne, dostosowujące się do ruchów ciała.

2. Naturalne oświetlenie

Podstawowa zasada dotycząca oświetlenia w biurze brzmi: Jak najlepiej wykorzystać światło naturalne. To rozwiązanie jest najzdrowsze i najbardziej ekonomiczne. Osoby, które mają w pracy dostęp do dużej ilości naturalnego światła, łatwiej koncentrują się na obowiązkach niż pracujący głównie przy świetle sztucznym. Co więcej, kontakt z naturalnym światłem ma korzystny wpływ na zdrowie i poprawia jakość naszego snu. Korzystanie ze sztucznego oświetlenia jest jednak nieuniknione. Jego natężenie nie powinno być mniejsze niż 500 luksów.

3. Biurko dostosowane do naszych potrzeb

Biurko powinno mieć takie wymiary, by sprzęt i akcesoria biurowe stały jak najbliżej nas – dzięki temu unikniemy przyjmowania wymuszonych pozycji. Monitor powinien znajdować się w odległości 40–75 cm od oczu (mniej więcej na wyciągnięcie ręki). Wysokość siedziska krzesła dostosujmy do poziomu blatu biurka w taki sposób, by podczas pisania na klawiaturze między ramieniem a przedramieniem tworzył się kąt prosty. Coraz popularniejsze stają się obecnie biurka z elektryczną regulacją wysokości, które mogą służyć także podczas pracy stojącej. To świetny sposób na odciążenie mięśni stabilizujących kręgosłup w pozycji siedzącej oraz rąk obsługujących klawiaturę.

4. Optymalny mikroklimat

Temperatura w biurze, zgodna z wymogami kodeksu pracy, nie może spać poniżej 18°C, natomiast wilgotność powinna wynosić przynajmniej 40%. Choć każdy człowiek, w zależności od płci i wieku, a także indywidualnych upodobań, odbiera ciepło i zimno inaczej, a w biurach typu open space trudno znaleźć zadowalający wszystkich kompromis, komfort cieplny osiąga się najczęściej przy temperaturze 22–24°C. Kolejny istotny aspekt mikroklimatu w miejscu pracy to powietrze. Do poprawy jego jakości przyczynią się rośliny doniczkowe. Ciekawym pomysłem na wprowadzenie naturalnej roślinności do biur są również ściany z mchu, modne w ostatnich czasach.

5. Funkcjonalność

Podstawa produktywnej pracy to dobra organizacja. Warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju pudełka i organizery biurowe, dzięki którym stworzymy dodatkową przestrzeń, na przykład na przechowywanie dokumentów. Praca w uporządkowanym miejscu przychodzi nam o wiele łatwiej niż w pomieszczeniu, w którym panuje chaos. Planując przestrzeń biurową, warto także zwrócić uwagę na jej kolorystykę. Niezawodnym pomysłem jest wprowadzenie do biura ciepłych kolorów Ziemi, które będą działać relaksująco i nie przyczynią się do dodatkowego zmęczenia oczu. Pamiętajmy o pięciominutowej przerwie po każdej godzinie pracy przy komputerze!

Stanowisko pracy zaaranżowane w sposób zgodny z zasadami ergonomii przyniesie nam wiele korzyści. Kupując ergonomiczne krzesło, zachowamy zdrowie oraz unikniemy uciążliwych bólów stawów i kręgosłupa. Przemyślany układ sprzętu biurowego pozwoli nam skupić się na obowiązkach. Szybko zorientujemy się, że jesteśmy bardziej wydajnymi i innowacyjnymi pracownikami.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów