Sprzątanie szkodzi kobietom, tak jak wypalenie 20 papierosów dziennie. A co z mężczyznami?

Anna Respondek 21.02.2018
Sprzątanie domu
Fotografia: Fotolia

Naukowcy udowodnili, że sprzątanie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w zdrowiu kobiety. 

Rzadko która osoba lubi co weekend brać w ręce szmatki i mopa i po raz kolejny sprzątać mieszkanie, które domownicy w przeciągu tygodnia zamienili w istne pobojowisko. 

Zobacz także: O tych miejscach najczęściej zapominamy w trakcie sprzątania, choć są najbrudniejsze

Choć jest to wątpliwa przyjemność, większość tego typu obowiązków spada na kobiety. Co prawda coraz częściej w związkach spotyka się model, w którym para wspólnie dba o czystość i przestrzeń, w której przebywają, jednak w większości przypadków to płeć piękna musi zakasać rękawy i ponownie pozbierać brudne skarpetki, wytrzeć kurze czy umyć toaletę. 

Ostatnio jednak naukowcy z Uniwersytetu w Bergen dokonali przełomowego odkrycia, o którym napisał portal Nzherald.co.nz. Po 20 latach badań udało im się udowodnić, że sprzątanie bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie kobiet. Okazało się bowiem, że środki czyszczące, zarówno te w płynie jak i w aerozolu sprawiają, że u pań następuje spadek pojemności płuc porównywalny do tego, jaki pojawia się przy palenia 20 papierosów dziennie przez 10-20 lat. Wnioski te dotyczą zarówno zawodowych sprzątaczek, jak i kobiet, które dbają o czystość własnego domu.

Kobiety sprzątające w domu, lub pracujące jako sprzątaczki, miały przyspieszony spadek czynności płuc, co sugeruje, że ekspozycja na działanie środków czyszczących może stanowić zagrożenie dla długoterminowego zdrowia układu oddechowego - twierdzą naukowcy. 

Badacze winy upatrują w składzie środków do czyszczenia. W szczególności niebezpieczne są dwa składniki: chlor i amoniak. To one działają drażniąco na drogi oddechowe i z czasem prowadzą do trwałych uszkodzeń, na przykład astmy. 

giphy (23)

Co z mężczyznami?

Podczas wieloletnich badań naukowcom udało się dojść do jeszcze jednego zaskakującego odkrycia. Okazało się bowiem, że proces ten nie dotyczy mężczyzn. Wygląda na to, że męskie płuca są znacznie mniej podatne na tego typu uszkodzenia, a czynniki drażniące, między innymi dym tytoniowy, różnego rodzaju pyły czy właśnie środki do czyszczenia nie prowadzą u nich do aż tak negatywnych skutków. 

Jaki wniosek należy z tego wyciągnąć? Wygląda na to, że to nie kobiety są stworzone do sprzątania, a właśnie mężczyźni. ;)

Zobacz także: Te czynniki negatywnie wpływają na naszą cerę

giphy (24)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów