Sprawdzono, jak oglądanie telewizji wpływa na zdrowie dzieci

Mateusz Patyk 14.03.2017
oglądanie telewizji
Fotografia: East News

Ostatnie badania potwierdzają zależność między regularnym spędzaniem czasu przed ekranem telewizora a zwiększonym poziomem tłuszczu i odpornością na insulinę u dzieci.

Cukrzyca typu 2 częściej występuje u dzieci, które oglądają telewizję.

Wnioski z naukowego odkrycia opublikowano w czasopiśmie "Archives of Disease in Childhood". Wynika z nich, że zwiększona ilość tkanki tłuszczowej oraz obniżona wrażliwość organizmu na działanie insuliny jest ściśle związana z ilością godzin poświęconych na wpatrywanie się w ekran.

Szczególne ryzyko zachorowania na cukrzycę dotyczy dzieci. W przeprowadzonych przez St. George's University of London testach aż jedno na pięcioro młodocianych uczestników twierdziło, że na oglądaniu telewizji spędza więcej niż trzy godziny dziennie, podaje strona Independent.co.uk. Badania wykonano na 4495 dzieciach w wieku od 9 do 10 lat uczących się w szkołach podstawowych na terenie Londynu, Birmingham i Leicester. 

Nasze wyniki sugerują, że skrócenie czasu przed ekranem może być korzystne w redukcji czynników powodujących cukrzycę typu 2, zarówno u chłopców jak i dziewczynek, w różnych grupach etnicznych od najmłodszych lat - piszą naukowcy z londyńskiego uniwersytetu cytowani przez gazetę "Independent". 

O ile wcześniejsze eksperymenty skupiające uwagę naukowców na telewizyjne nawyki i wpływ wielogodzinnego wpatrywania się w ekran na zdrowie dotyczyły przeważnie dorosłych, niewiele wiadomo było na temat negatywnych skutków takiego samego zachowania u dzieci. Co ważne, nie chodzi tylko o oglądanie telewizji - wpływ na zachorowania na cukrzycę typu 2 może mieć również korzystanie z komputerów, tabletów, a nawet smartfonów. 

Naukowcy nie zasypiają gruszek w popiele i uzasadniają potrzebę przeprowadzenie dalszych badań, których celem jest ostateczne potwierdzenie wyników badań. Jak dotąd powyższy związek zaobserwowano nawet przy uwzględnieniu innych czynników, takich jak dochody gospodarstw domowych, sytuacja rodzinna, poziom aktywności fizycznej oraz etap dojrzewania badanych dzieci.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów