Coraz więcej osób na świecie cierpi z powodu Hikikomori. Ty również możesz być narażony na tę chorobę!

Julita Buczek 17.01.2019
osoby cierpiące na hikikomori
Fotografia: Shutterstock

Hikikomori to poważna choroba, na którą może zachorować każdy. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka!

Hikikomori jest chorobą, która dotyka coraz większą liczbę młodych osób. Po raz pierwszy zaobserwowano ją wśród młodzieży w Japonii na początku lat 90. XX wieku. Później Hikikomori rozprzestrzeniło się na Koreę Południową, Tajwan, Chiny oraz Singapur. Niedawno schorzenie dotarło do Europy.

Zobacz także: Socjopata jest nieprzystosowany do życia w społeczeństwie. Jak go rozpoznać?

Na czym polega Hikikomori?

Określenie powstało z połączenia dwóch japońskich czasowników hiku (wycofywać się) oraz komoru (ukrywać się). Hikikomori oznacza sytuację, która przebywa w domu bez przerwy, nie kontaktując się ze światem zewnętrznym. Aby móc określić zaburzenie mianem Hikikomori osoba musi przebywać w domu co najmniej 6 miesięcy. Bardzo często zdarza się, że osoby, które unikają wchodzenia w reakcje społeczne, cierpią z powodu zaburzeń oraz chorób psychicznych, które bardzo trudno zdiagnozować.

Przykłady, które mogą być charakterystyczne dla osób chorych:

  • wychodząc ze swojego pokoju, uważają, aby nikogo nie spotkać,
  • kontaktują się ze światem zewnętrznym tylko i wyłącznie za pomocą Internetu.

Zobacz także: Psychoterapia – na czym polega i co należy o niej wiedzieć?

Badania, które zostały przeprowadzone, wskazują, że syndrom Hikikomori może być spowodowany coraz większą presją społeczeństwa. Skala tego zjawiska w Japonii przekracza pół miliona osób. Tłumaczy się to bardzo sztywnymi normami społecznymi. W Japonii młodzi ludzie muszą szybko osiągnąć sukces po zakończonych studniach. Niektórzy nie wytrzymują presji ze strony otoczenia i zamykają się we własnych mieszkaniach.

Jak walczyć z chorobą?

Osoby cierpiące na Hikikomori bardzo rzadko wygrywają z chorobą, ponieważ w dzisiejszym świecie większość spraw można załatwić przez Internet bez interakcji z drugim człowiekiem (praca zdalna czy zakupy). Niedawno w Japonii została powołana specjalna organizacja, która wysyła do osób chorych specjalne terapeutki, które nazywane są "siostrami do wynajęcia". Najpierw "siostry do wynajęcia" piszą specjalne listy, a następnie próbują nakłonić chorego do wyjścia z mieszkania i zamieszkania w specjalnym domu prowadzonym przez organizację. Prowadzone tam warsztaty oraz zajęcia mają pomóc chorym na nowo nawiązać relacje z drugim człowiekiem.

Zdrowie fizyczne jest równie ważne, co psychiczne. Które produkty spożywcze ochronią cię przed rakiem?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów