Te zachowania świadczą o tym, że jesteśmy inteligentni. Część z nich nie jest społecznie akceptowana

Katarzyna Leszczyńska 02.11.2017
Osoby kreatywne mają dużo złych nawyków
Fotografia: pexels.com

To jest udowodnione naukowo. 

Niejednokrotnie rodzice lub nauczyciele zwracali nam uwagę na pewne nasze nawyki, które społecznie nie są odbierane pozytywnie. Są to m.in.: bałaganiarstwo oraz spóźnialstwo. Niektóre nawyki doprowadzają do białej gorączki naszych najbliższych. Okazuje się jednak, że wiele z nich może świadczyć o naszej pozytywnej cesze. Portal Businessinsider.com stworzył listę złych nawyków, które w rzeczywistości pozwalają nam być mądrzejszymi i bardziej kreatywnymi.

Używanie wypełniaczy

Pani od polskiego mówiła, żeby wyzbywać się wypełniaczy typu „yyy” i „eee”. Może to i brzmi nieprofesjonalnie, ale pokazuje, że jesteśmy o wiele mądrzejsi od innych i co najważniejsze, najbardziej pracowici. Jak podaje Businessinsider.com, wypełniacze pozwalają lepiej zapamiętać słuchaczowi co do niego mówimy, ponieważ w ich trakcie po prostu skupia się na naszych słowach.

Spóźnianie się

Choć jest to jeden z najbardziej drażniących nawyków, trzeba spojrzeć na niego z zupełnie innej strony. Przynajmniej do takich wniosków doszła autorka książki „Never be late again”, Diana DeLonzor. Niektórzy ludzie są ogromnymi optymistami i wierzą, że w ciągu jednej godziny mogą zrobić naprawdę wiele rzeczy. Wszystko dlatego, że ludzie pozytywnie podchodzący do życia, mają zupełnie inne poczucie czasu od pozostałych. Jak się okazuje jednak, to właśnie optymiści są najbardziej kreatywni, pomimo swojego oderwania od rzeczywistości.

Pogrążanie się w marzeniach

Niektórzy ludzie nawet podczas największego zgiełku potrafią wyłączyć myślenie o teraźniejszości i pogrążyć się w marzeniach. Pozwala to ich mózgowi odpocząć i sprawia, że stają się o wiele bardziej kreatywni niż dotychczas. Business Harvard Review przeprowadził eksperyment, w którym udowodnił, że pogrążanie się w marzeniach na 12 minut pozwala na szybkie rozwiązanie problemów.

Niektóre nawyki świadczą o kreatywności
Fotografia: pexels.com

Żucie gumy

Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na to, w jakich okolicznościach ją żujemy i jak to robimy. Ostentacyjne żucie gumy, które kojarzyć może się z żuciem trawy na łące przez krowę, nie jest dobrze widziane nawet wśród najbliższych znajomych. Warto też zrezygnować z gumy podczas oficjalnych wystąpień. Nie ma w tym natomiast nic złego, jeżeli dyskretnie żujemy ją w pracy. Dzięki temu nasz mózg się relaksuje, a my stajemy się bardziej produktywni. Szef powinien być zadowolony.

Prokrastynacja

To trudne słowo nie oznacza nic innego jak, dobrze wielu z nas znane, odkładanie rzeczy na później. Okazuje się, że nawet Steve Jobs odkładał niektóre sprawy. Najważniejsze jest jednak to, żeby jak najbardziej pozytywnie spędzić czas, kiedy moglibyśmy zrobić coś, co odłożyliśmy. Adam Grant, specjalista od biznesu i profesor Uniwersytetu w Pensylwanii, stwierdził, że robienie pewnych rzeczy na siłę nie przyniesie nic dobrego. Prokrastynacja może nas natomiast uratować przed podejmowaniem pewnych decyzji pochopnie.

Robienie bałaganu na biurku

Naukowcy z Minnesoty udowodnili, że nieporządek w miejscu pracy świadczy o tym, że pracownik, do którego należy bałagan, ma na swojej głowie o wiele ważniejsze rzeczy, niż zaprzątanie jej myśleniem o sprzątaniu. Najbardziej kreatywne osoby charakteryzują się tym, że od czasu do czasu nie ogarniają siebie i wszystkiego dookoła – i nie ma w tym niczego złego. Zamiast marnować czas na sprzątanie, po prostu tworzą z korzyścią dla całego świata.

Jak się okazuje zatem, choć mogą niektórych denerwować, złe nawyki są korzystne dla nas samych. Może więc nie z każdym z nich warto walczyć. Lepiej od czasu do czasu dyskretnie sobie na nie pozwolić i pobudzić swoją kreatywność do działania.

Bałagan na biurku jest charakterystyczny dla osób inteligentnych
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów