Sposób na przedłużenie życia okazuje się banalnie prosty. Wystarczy robić jedną rzecz codziennie przez 5 minut

Katarzyna Leszczyńska 26.10.2017
Wystarczy 5 minut spaceru, żeby żyć dłużej
Fotografia: pexels.com

To udowodnione naukowo. 

Każdy chciałby być wysportowany i zdrowy. No i oczywiście żyć jak najdłużej. Ta druga kwestia przede wszystkim dotyczy seniorów. Oczywiście istotny jest zdrowy tryb życia. Można odżywiać się prawidłowo, ale nie każdy ma siłę i ochotę na nadmierną aktywność fizyczną. Okazało się, że ona wcale nie jest konieczna.

Amerykańscy naukowcy udowodnili ostatnio, że wystarczy minimalna ilość ruchu każdego dnia, żeby przedłużyć życie. Minimalna aktywność oznacza 5 minut spaceru. To jest najlepszy pomysł dla seniorów, którzy nie mogą pozwolić sobie na nadmierny ruch. Dzięki temu będą mniej narażeni na śmierć z powodu problemów z układem krążenia oraz drogami oddechowymi.

Starszym wystarczy tylko 5 minut spaceru, żeby przedłużyć życie
Fotografia: pexels.com

Więcej ruchu to dłuższe życie

Sytuacja ta też dotyczy młodszych ludzi. Dorośli powinni trenować około 150 minut tygodniowo. Jak wynika z badania, jedynie co drugi Amerykanin osiąga ten cel. A jak wiadomo, każda aktywność fizyczna się liczy, więc krótki spacer również wchodzi w grę. Liczba minut poświęcanych na uprawianie sportu natomiast maleje wraz z wiekiem. Dlatego też tym bardziej seniorom potrzebna jest minimalna aktywność fizyczna.

Oprócz polepszenia układu krążenia i układu oddechowego ci, którzy uprawiają minimum 5 minut aktywności dziennie, zmniejszają również ryzyko śmierci z powodu raka oraz chorób sercowo-naczyniowych. Badania wykazały, że ich jakość i długość życia poprawia się aż o 35% względem tych, którzy prowadzą statyczny tryb dnia. 

5 minut spaceru każdego dnia zmniejsza ryzyko niektórych chorób
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów