Spice Girls walczyły z seksizmem. To nagranie pokazuje, że nie zawsze były słodkie

Redakcja 17.11.2016
Spice Girls
Fotografia: ONS

Miały zero tolerancji dla braku szacunku dla kobiet. Dziewczyny z zespołu były prawdziwymi wojowniczkami. 

W drugiej połowie lat 90. nie było bardziej popularnego dziewczęcego zespołu niż Spice Girls. Brytyjki urzekały charyzmą. Każda była inna, każda wyjątkowa - dzięki temu były plastyczne. Ich hasło Girl Power było wprost idealne dla reklamodawców. Niestety role sportsmenki, słodkiej dziewczynki, seksownej diablicy, eleganckiej kobiety i rudej kocicy, w które musiały wcielić się piosenkarki, niosły ze sobą pewne zagrożenia.

Zanim w Polsce media zaczęły piętnować seksizm, kilkanaście lat wcześniej w Wielkiej Brytanii zjawisko dyskryminacji ze względu na płeć było niemal przestępstwem. Dlatego nie dziwi fakt, że na filmie zamieszczonym na Twitterze, na profilu I Don’t Know Her, członkinie Spice Girls w agresywny sposób reagują na słowa producenta reklamy firmy Polaroid, w której brały udział. Pokazały czym jest siła dziewczyn.

Szowinistyczna świnia

Film, który zdobywa coraz większą popularność w sieci, jest zapisem sytuacji, w której producent reklamy z udziałem Spice Girls stwierdził, że kobiety powinny bardziej odsłonić dekolt. Te słowa rozwścieczyły Mel B, Geri i Victorię. Celebrytki naskoczyły na zdezorientowanego mężczyznę. Dlaczego o to prosisz? Dlaczego chcesz, żebyśmy pokazały dekolt i nasze nagie brzuchy? – dopytywała Brown. To fantazja każdego mężczyzny – odpowiedział ze stoickim spokojem. Więc p***rz się! – zripostowała piosenkarka.

Później było już tylko gorzej. Spicetki nazywają mężczyznę szowinistyczną świnią, która wymiguje się od odpowiedzialności głupim tłumaczeniem. Kiedy Geri Halliwell wyzywała zaatakowanego, Victoria zdjęła mu okulary przeciwsłoneczne, twierdząc, że skoro nie ma słońca, są mu potrzebne - oczywiście domagając się szacunku. Próbowała je nawet komuś odsprzedać. W tym wieku powinieneś wiedzieć lepiej. W końcu pracujesz w reklamie – podsumowała Geri. 

Trzeba przyznać, że nagranie przedstawia piosenkarki w innym, lepszym świetle. Do tej pory wydawało się, że były potulnymi odtwórczyniami przyznanych im ról, tymczasem okazało się, że ich wizerunek był autentyczny. Siła dziewczyn górą!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów