Czy można spać z telefonem pod poduszką? Najnowsze wyniki badań rozwiewają wątpliwości

Anna Respondek 19.12.2017
Spanie z telefonem w ręce
Fotografia: EAST NEWS

Wyniki najnowszych badań są niepokojące.

Wielu młodych ludzi, nawet w nocy, nie rozstaje się ze swoim telefonem. Trzymamy go pod poduszką czy na materacu, tak, żeby można było po niego sięgnąć w każdej chwili. Najnowsze wyniki badań pokazują jednak, że to wyjątkowo niezdrowe przyzwyczajenie, z którego należy jak najszybciej zrezygnować. 

Ostrzeżenia dotyczące komórek przyszły z Kalifornijskiego Departamentu Zdrowia. Naukowcy zebrali wystarczająca ilość dowodów potwierdzających, że spanie z telefonem może być powiązane z takimi chorobami jak nowotwory, bezpłodność, zaburzenia psychiczne czy bezsenność.

To szczególnie niebezpieczne dla dzieci, dlatego naukowcy przestrzegają, aby zachowywać odpowiednią odległość telefonu od ciała. Związane jest to z promieniowaniem, które każda komórka wykorzystuje do przekazywania informacji, a które znacznie łatwiej wpływa na dopiero rozwijający się mózg. 

Badaniom przyjrzeli się również specjaliści firma Apple, którzy zgodziła się z naukowcami z Departamentu Zdrowia. W związku z tym odkryciem firma sprawdziła, jakie promieniowanie wytwarza każdy z iPhone'ów i jaka odległość od ciała będzie najlepsza, aby nie szkodziła zdrowiu. Okazało się, że wystarczy trzymać telefon około 5 milimetrów od ciała, aby zachować przepisowe normy, jednak najlepiej w trakcie nocy pozostawić go na szafce przy łóżku.

Warto pamiętać również o tym, że znacznie bezpieczniej jest trzymać telefon w torbie lub plecaku niż kieszeni spodni. 

giphy-downsized (32)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów