Czy lepiej spać nago czy w piżamie? Z tych powodów możecie zmienić swoje przyzwyczajenia

Anna Respondek 27.11.2017
Spanie nago
Fotografia: Pexels

Zalet jest o wiele więcej.

Sen to czynność, której poddaje się każdy człowiek na ziemi. Ciepłe łóżko i miękka pościel czekające na nas w sypialni sprawiają, że po ciężkim dniu nie marzymy o niczym innym, jak zagrzebanie się w puszystej pierzynie. 

Dla części społeczeństwa nieodłącznym elementem odpoczynku jest "wskoczenie" w ukochaną piżamę. Wygląda jednak na to, że takie zachowanie to poważny błąd, a spanie w "stroju Adama" może przynieść same korzyści. Dlaczego nagość w nocy jest taka dobra? 

Przyspieszone spalanie kalorii

Ta wiadomość powinna zadowolić każdego. Perspektywa chudnięcia przez sen jest nie tylko interesująca, ale przede wszystkim ekscytująca. Jak wynika z badań naukowców, podczas spania nago poziom kortyzolu w organizmie utrzymywany jest na stałym poziomie, co związane jest z odpowiednią temperaturą ciała. Przegrzewanie organizmu prowadzi do wytwarzania się większych ilości kortyzolu, który sprzyja przyrostowi masy i zwiększeniu apetytu na niezdrowe jedzenie. 

Piękniejsza skóra

Rezygnując z piżamy, pozwalasz skórze swobodnie oddychać, dzięki czemu staje się piękniejsza i znikają z niej niedoskonałości. To szczególnie korzystne dla części intymnych, pach oraz stóp, które zazwyczaj przez cały dzień są szczelnie zakryte. Dodatkowo spanie bez piżamy pomaga walczyć z nadmierną potliwością tych miejsc, która może prowadzić do grzybicy. 

giphy-downsized

Lepsza jakość snu

Dzięki temu, że organizm nie jest ograniczony przez żaden materiał, może on na "własną rękę" regulować temperaturę ciała, a to prowadzi do głębszego, spokojniejszego i bardziej satysfakcjonującego snu. W nocy temperatura w organizmie ulega spadkowi, a każda dodatkowa warstwa okrycie skutecznie ją podnosi. 

Zapobiega starzeniu

Jeśli temperatura w jakiej śpisz jest utrzymana na poziomie 21 stopniu, twój organizm może bez przeszkód regulować poziom melatoniny i hormonu wzrostu, które korzystnie wpływają na proces starzenia się, spowalniając go i walcząc z widocznymi zmianami. 

giphy-downsized

Szczęśliwy związek

Jak pokazał sondaż przywołany przez serwis Onet.pl, aż 57 procent ankietowanych przyznało, że odkąd chodzą z partnerem spać nago, ich związek jest znacznie szczęśliwszy, a życie seksualne wskoczyło na zupełnie nowy poziom. Kontakt skóry ze skórą sprzyja wytwarzaniu się oksytocyny, czyli hormonu szczęścia i miłości, który pozytywnie wpływa na poziom przywiązania partnerów i ich uczucie. 

Większe szanse na potomstwo

Mężczyźni, którzy sypiają nago, mogą "cieszyć się" znacznie lepszą jakością spermy. Jak pokazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanford, spanie w bokserkach, szczególnie obcisłych, powoduje przegrzewanie się jąder, a to obniża szanse na poczęcie potomka. Chodzenie w luźnej bieliźnie i sypianie w "stroju Adama" może podnieść jakość spermy nawet o 25 procent. 

Czy ktoś czuje się nadal nieprzekonany? ;)

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów