SpaceX wyśle w podróż dookoła Księżyca parę turystów. Wakacje życia zaplanowano już na 2018 rok

Redakcja 28.02.2017
Lot na Księżyc
Fotografia: East News

Śmiałkowie zanim wejdą na pokład statku kosmicznego poddani zostaną serii badań i testów. 

Prywatna firma kosmiczna SpaceX wyśle w podróż dookoła Księżyca parę turystów. Wyjątkowa podróż zaplanowana jest na 2018 rok. 

Na konferencji prasowej założyciel i szef firmy SpaceX Elon Musk poinformował, że już pod koniec 2018 roku odbędzie się pierwszy lot z kosmicznymi turystami w pobliże Księżyca. Nazwiska śmiałków nie zostały podane do publicznej informacji, ale Musk zapewnił, że nie są to osoby związane z Hollywood. Pewne jest również, że osoby te znają się i bardzo poważnie podchodzą do planowanego lotu. 

Jak podaje portal Space.com, zanim poznamy dane personalne kosmicznych podróżników, przejdą oni szczegółowe badania, które ocenią stan ich zdrowia, a także poddani zostaną intensywnym treningom. Pewne jest natomiast, że osoby te wpłaciły już zaliczkę, która ma im zagwarantować miejsce na pokładzie. Informacja, ile dokładnie przeznaczyli na podróż życia, jest pilnie strzeżoną tajemnicą. 

Firma SpaceX z sukcesem przeprowadziła misję wysłania statku towarowego do ISS
Fotografia: East News

Firma SpaceX z sukcesem przeprowadziła misję wysłania statku towarowego do ISS

Wakacje marzeń 

Podróż na Księżyc w sumie będzie trwać około tygodnia. Kapsuła Dragon 2 zostanie wyniesiona przy pomocy rakiety Falcon Heavy. Oczywiście statek kosmiczny nie wyląduje na powierzchni Księżyca, a jedynie go okrąży. Gdy to się uda, zabierze śmiałków z powrotem na Ziemię. 

Jak podkreślił Musk, lot niesie ze sobą pewne ryzyko, z czego doskonale zdają sobie sprawę klienci firmy. 

Klienci mają "otwarte oczy" i wiedzą, co może się zdarzyć. Robimy wszystko co możemy, aby zminimalizować ryzyko (...). Chcielibyśmy zrealizować więcej niż jedną misję tego rodzaju - powiedział Elon Musk, a jego wypowiedź przytacza Theguardian.com. 

Ile dokładnie trzeba zapłacić za podróż na Księżyc realizowaną przez firmę SpaceX, jeszcze nie wiadomo. Można podejrzewać, że suma jest zawrotna. Dennis Tito, który w 2001 roku przez ponad tydzień znajdował się na orbicie, za lot zapłacił Rosjanom 20 milionów dolarów. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów