Śmiercionośna bakteria może rozprzestrzenić się w Europie. Eksperci ostrzegają

Hanna Skowron 23.07.2018
Śmiercionośna bakteria może rozprzestrzenić się w Europie. Eksperci ostrzegają
Fotografia: shutterstock.com

Bakteria jest wyjątkowo oporna na leczenie.

Sezon urlopowy w pełni. Niestety niepokojące informacje docierają z popularnego wśród Polaków kurortu, który został zaatakowany przez niebezpieczną bakterię. Jak donosi „El Diario”, 13 turystów ze Szwecji i Norwegii zaraziło się w szpitalu bakterią klebsiella pneumoniae, czyli tzw. pałeczką zapalenia płuc. Wszyscy wypoczywali na hiszpańskiej wyspie Gran Canaria.

Alarm podniosło już Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Eksperci boją się, że razem z przemieszczającymi się turystami zagrożenie może z łatwością przenieść się na całą Europę. Zwłaszcza, że Wyspy Kanaryjskie odwiedza każdego roku aż 15 milionów osób.

ECDC ostrzega przed powikłaniami związanymi z obecnością bakterii w organizmie. Choć nazwa bakterii sugeruje, że pałeczka atakuje przede wszystkim płuca, może jednak powodować również problemy z układem moczowym i pokarmowym. W ekstremalnych przypadkach doprowadza nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet do sepsy. Niestety leczenie jest bardzo trudne, bo bakteria uodporniła się na większość znanych antybiotyków.

W związku z wystąpieniem zagrożenia ECDC apeluje do europejskich placówek leczniczych o zbieranie dokładnych informacji o ostatnich podróżach swoich pacjentów.

Zobacz także: Bezpieczne wakacje 2018. Gdzie nie podróżować?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów