Słynne muzeum oferuje skorzystanie ze złotego sedesu. A to wszystko dla sztuki

Redakcja 16.09.2016
Złoty sedes
Fotografia: guggenheim/Instagram.com

Włoski artysta chce, aby każdy człowiek, niezależnie od statusu społecznego, mógł zakosztować luksusu.

Kilkanaście centów wystarczy, aby móc skorzystać ze złotego sedesu. Nie, to nie jest żart. Ten luksus ma uświadomić turystom odwiedzającym nowojorskie Muzeum Guggenheima przepaść, jaka dzieli zwykłego człowieka i konsumenta dóbr luksusowych. Przekonać o tym mogą się wszyscy, którzy odwiedzą słynne muzeum po 16 września 2016 roku.

"Ameryka” - pierwsze dzieło Cattelana, które wystawił od czasu jego retrospekcji w 2011 roku w naszym muzeum. To działająca toaleta zrobiona ze złota, z której wizytujący mogą skorzystać tak samo, jak z każdej innej. W warunkach muzealnych, kiedy wizytującym zwykle mówi się "nie dotykaj" to niezwykła okazja, aby spędzić kilka chwil sam na sam z dziełem sztuki – czytamy na Instagramie.

Toaleta, z której można skorzystać za kilkanaście centów, wykonana jest z 18-karatowego złota. Eksponat ma przypominać o nieuniknionych fizycznych realiach współczesnego społeczeństwa. Muzealny sedes jest symbolem produktów pozornie luksusowych przeznaczonych dla 1% najbogatszych ludzi na świecie. Rzeźbiarz Maurizio Cattelan pochodzi z biednego domu, dlatego jego inspiracja wydaje się być oczywista.

Włoch może pozwolić sobie na wystawienie złotego sedesu, ponieważ wyrobił sobie pozycję w świecie sztuki. Jego "Dziewiąta godzina", która przedstawia papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorem, była wystawiana również w warszawskiej Zachęcie i oczywiście wzbudziła wiele kontrowersji, co w konsekwencji dało Mauriziemu sławę i popularność. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów