Słynna biało-złota sukienka powraca. Naukowcy mają nowe wyjaśnienie dotyczące innego postrzegania jej kolorów

Mateusz Patyk 13.04.2017
kolorowa sukienka
Fotografia: youtu.be/_uh6s6SenA0

Sposób, w jaki ludzie widzą barwy, zależy od pory dnia, w której zazwyczaj się budzą i chodzą spać.

Miliony internautów dwa lata temu zastanawiało się nad określeniem koloru przedstawionej na zdjęciu sukienki. Jej fenomen polegał na różnej percepcji zabarwienia tkaniny przez patrzące na fotografię osoby. Podczas gdy jedni widzieli biało-złote zestawienie, inni twierdzili, że ubranie jest w czarno-niebieskie pasy. Słynne zdjęcie stało się impulsem dla naukowców do lepszego zbadania mechanizmu odpowiadającego za interpretację kolorów przez ludzi.

Jednym z tych specjalistów był neuropsycholog z New York University, Pascal Wallisch. Jak podaje serwis Buzzfeed.com, po raz pierwszy wiralową fotografię zobaczył zaledwie dzień po najwcześniejszej internetowej o niej wzmiance. Od tamtej pory jego głowę zaprzątała myśl, dlaczego dwie osoby patrząc na tę samą ilustrację są w stanie widzieć ten sam przedmiot w zupełnie innych kolorach?

Czy ciemno, czy jasno

W kwietniowym numerze czasopisma "Journal of Vision" (jov.arvojournals.org) opublikowano wyniki przeprowadzych przez Wallischa ankiet. Ich celem było uzyskanie, a następnie przeanalizowanie opinii na temat wrażeń wzrokowych ponad 13 tysięcy ochotników. Konkluzja z tego badania była jasna jak Słońce. To, jakie kolory w danej chwili widzi człowiek, zależy od jego wyobrażenia źródła światła padającego na obserwowany w danej chwili przedmiot.

Nasze mózgi mają bowiem tendencję do nieświadomego nakładania na widziane barwy pewnego rodzaju "filtrów", umożliwiających korekcję warunków, w których zachodzi obserwacja. W uproszczeniu - ludzie przyjmujący, że sukienka znajduje się w cieniu, uważają padające na nią rozproszone światło za niebieskie. Zobaczą więc sukienkę jako złotą, ponieważ wykluczają niebieski z palety barw na omawianym zdjęciu.

Kto rano wstaje...

Z kolei osoby zakładające, że przedstawiona kreacja oświetlana jest w sztuczny sposób, np. lampą, odnoszą wrażenie niebieskiego zabarwienia materiału, ponieważ w ocenie koloru nie biorą pod uwagę żółtego. Idąc dalej tym tropem Wallisch założył, że widzące świat dłużej w świetle niebieskim (dziennym) ranne ptaszki pomyślą o biało-złotej sukni, podczas gdy sowy, spędzające wieczory i noce przy elektrycznym oświetleniu będą oglądać raczej jej niebiesko-czarną wersję.

Oczywiście nie można w ten sposób wytłumaczyć odmiennego postrzegania tych kolorów w każdym przypadku. Badanie zaprzeczyło jednak wpływowi genów na dziedziczenie określonego sposobu widzenia barw przez ludzi. A co za tym idzie, patrzenie na świat jest zależne głównie od środowiska, w którym przebywa człowiek oraz od życiowych doświadczeń, kształtujących percepcję otaczających go zjawisk i przedmiotów.

sukienka The Dress
Fotografia: Swiked.tumblr.com

Sukienki damskie, to doskonały ubiór sprawdzający się przy wszelkiego rodzaju okazjach - do pracy, na przyjęcie, na randkę i oczywiście na co dzień

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów