Już niedługo nie będziemy mogli cieszyć się 4 porami roku. Co czeka nas w nadchodzących latach?

Anna Respondek 21.11.2018
Deszczowy dzień
Fotografia: Shutterstock

Za kilka lat będziemy musieli zupełnie pożegnać się ze śniegiem.

W Polsce możemy cieszyć się 4 zróżnicowanymi porami roku, które nieustannie nas zaskakują. Wiosną obserwujemy, jak cały świat na nowo rozkwita, latem cieszymy się ciepłym słońcem, jesienią zachwycamy się wspaniałymi kolorami, a zimą możemy odmrozić sobie nosy i ulepić bałwana. Niestety taki stan rzeczy z każdym rokiem ulega zmianie, a globalne ocieplenie coraz bardziej daje o sobie znać. Specjaliści wciąż ostrzegają przed skutkami zmiany klimatu, które mogą być bardziej dotkliwe, niż na początku przypuszczano.

Co stanie się z porami roku?

Według specjalisty, profesora Szymona Malinowskiego z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w przyszłości czekają nas długie i bardzo upale lata oraz przyjazne i ciepłe zimy z epizodami mrozu i opadów śniegu. Za tak duże zmiany odpowiadać ma globalne ocieplenie.

Latem w Arktyce bardzo ubywa lodu i wielce prawdopodobne w okresie jesieni są temperatury znacznie wyższe, niż bywały kiedyś. W takiej sytuacji nie ma skąd spłynąć do nas chłodne powietrze. Nawet, jak mamy spływ z północy, powietrze pochodzi znad otwartego oceanu, którego temperatura wynosi około zera stopni - a nie znad warstwy lodu, nad którym temperatura może wynieść minus 20 i więcej - Radio Zet cytuje PAP i wypowiedź profesora Malinowskiego.

Malinowski przyznaje, że wzrost temperatury to nie jedyna kwestia, o którą należy się martwić. Według profesora z każdym kolejnym rokiem "będą zdarzały się sytuacje grożące paraliżem". Latem może dochodzić do większej ilości ekstremalnych wydarzeń, takich jak: huragany czy pożary. 

Okazuje się, że gdybyśmy nie podgrzali naszej planety, to prawdopodobieństwo takich zjawisk byłoby dużo, dużo mniejsze - podkreśla. 

Rok 2018 w Polsce był rekordowy, jeśli chodzi o wysokość temperatur. 5 listopada padł rekord temperatury w listopadzie w historii Polski, który wyniósł 26,2 stopnia Celsjusza. 

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Polska skrywa przed nami wiele tajemniczych miejsc. Te zaskakują i intrygują swoją historią:

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów