Duński sklep z przeterminowaną żywnością zyskał dużą popularność. Szkoda, że nie w Polsce

Katarzyna Mordalska 06.12.2016
sklep
Fotografia: www.pixabay.com

W Danii sprzedaż przeterminowanych produktów jest zgodna z prawem.

WeFood do dyskont spożywczy, który powstał w Kopenhadze na początku 2016 roku. Po niespełna roku właściciele otworzą drugi sklep, gdyż pierwszy cieszy bardzo dużą popularnością. Rozwój takiej sprzedaży przyczynia się do znacznego ograniczenia marnowania żywności.

Sklep powstał w ramach działań duńskiej organizacji pozarządowej DanChurchAid. W sprzedaży dostępne są wszystkie te produkty, które z różnych względów zostały usunięte z półek w tradycyjnych sklepach. Czasami powodem jest nieprzyciągający wygląd, np. zwiędłych warzyw lub owoców czy czerstwego pieczywa, a czasami po prostu nieaktualna data przydatności do spożycia.

Jak donosi www.theguardian.com, rocznie na świecie w koszu ląduje ponad 1,3 mld ton jedzenia, co – dla zobrazowania skali zjawiska – odpowiada aż 1/3 całej produkowanej na świecie żywności. Te statystyki są przerażające, dlatego tym bardziej rozwiązania wdrażane w Danii są godne naśladowania na całym świecie.

Najlepiej spożyć przed…

Przeterminowana znaczy szkodliwa dla zdrowia? Niekoniecznie. Istnieją dwa sposoby oznaczania terminu przydatności do spożycia. Żywność opatrzona napisem "Należy spożyć do…" to produkty najbardziej podatne na zepsucie, czyli m.in. wyroby garmażeryjne, mięso czy nabiał. Jeśli na opakowaniach widnieje napis "najlepiej spożyć przed końcem…", nie trzeba przywiązywać do tej daty aż tak dużej wagi, jak na to miejsce w pierwszym wypadku.

To produkty, które – jeśli były dobrze przechowywane – można wykorzystać nawet długo po upływie terminu widocznego na opakowaniu. Należą do nich wyroby w stanie stałym, jak m.in. makaron, cukier, mąka, ocet czy olej, a także owoce. Producent określa w ich wypadku minimalną datę trwałości produktu. Niestety w Polsce obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży żywności po upływie daty przydatności (tak w pierwszym, jak i drugim wypadku), a za jego złamanie grożą konsekwencje prawne. Niedopuszczalne jest także przecenianie takich produktów.

W trosce o środowisko

Idea sklepu jest prosta – nie chcesz, nie kupujesz. Skoro jednak pierwszy z dyskontów cieszy się tak dużą popularnością, że powstaje kolejny, widać popyt jest, a klientom nie przeszkadzają uszkodzone opakowania, czerstwe pieczywo czy brązowe banany. To dodatkowo dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, gdyż w tym duńskim sklepie można kupić produkty za połowę ceny, a które oczywiście nie są zepsute, ani tym samym szkodliwe dla zdrowia.

Przez społeczeństwo pomysł jest oceniany bardzo pozytywnie jako skuteczne podejście do problemu marnowania żywności. Być może z czasem taka idea przywędruje także do Polski.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów