Na ciele pojawią się siniaki "niewiadomego" pochodzenia? To może oznaczać problemy zwłaszcza dla kobiet

Katarzyna Leszczyńska 27.11.2017
W jaki sposób powstają siniaki?
Fotografia: Instagram/hawaikis2meke

Skąd się biorą tajemnicze sińce na ciele?

Siniaki zazwyczaj są zmorą dzieci, które biegają po dworze i obijają kolana. Okazuje się jednak, że wiele dorosłych osób ma je, a czasami nawet nie pamiętamy, w jaki sposób powstały. Naukowcy udowodnili, że siniaki nie muszą być wynikiem stłuczeń. Mogą powstawać same z siebie, a my nawet nie zauważymy, kiedy to się dzieje.

Naukowcy wyjaśniają, że siniaki są wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych. Powstają wtedy, gdy naczynia, które znajdują się pod samą skórą pękają. Dlatego też są tak widoczne. Zaskakujące jest jednak to, że to kobiety są najbardziej narażone na ich powstawanie. Wszystko dlatego, że skóra mężczyzn zawiera więcej kolagenu, chroniącego naczynia krwionośne.

Kobiety są bardziej narażone na powstawanie siniaków

Kobiety produkują znacznie więcej estrogenu, który osłabia naczynia krwionośne. Dlatego też pękają one częściej u pań. Inną sprawą jest powstawanie siniaków na nogach i ramionach. U kobiet właśnie w tych okolicach najczęściej odkłada się tłuszcz, stąd powstawanie siniaków. Mężczyźni gromadzą go głównie w okolicach brzucha.

Słabsze naczynia krwionośne w starszym wieku są przyczyną zwyrodnień nóg oraz powstawania żylaków. Dlatego też na tę dolegliwość cierpi więcej kobiet niż mężczyzn. Okazuje się zatem, że siniak nie musi być wynikiem obicia, a raczej jest efektem kruchości naszych żył. Może też powstawać w wyniku przyjmowania niektórych leków i być związany z niedoborem witamin w naszym organizmie.

Nie trzeba zatem przejmować się każdym siniakiem. Jeżeli jednak pojawiają się one zbyt często, warto skonsultować je z lekarzem. Siniaki mogą być bowiem również oznaką różnych poważnych chorób, takich jak np. hemofilia

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów