Seksizm uderza nie tylko w kobiety. Bycie "macho" naukowcy łączą ze słabym zdrowiem psychicznym

Redakcja 23.11.2016
Seksizm
Fotografia: East News

Playboy często jest samotny, co może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zachorowania na depresję. 

Mężczyzna, który chce być postrzegany jako jako playboy, dążący do posiadania władzy nad kobietami, wpada we własne sidła.

Naukowcy z Uniwersytetu Bloomington w stanie Indiana, doszli do zaskakujących wniosków. Okazuje się, że macho może być człowiekiem o słabym zdrowiu psychicznym i może potrzebować pomocy specjalisty. Wyniki tego przeprowadzonego na szeroką skalę badania, opublikowano w piśmie "Journal od Counseling Psychology". 

Profesor Y. Joel Wong ma nadzieję, że to odkrycie zachęci ludzi do tego, aby zaczęli postrzegać seksizm nie tylko jako rażącą niesprawiedliwość społeczną, ale także jako zachowanie, które jest niebezpieczne dla... seksisty. Negatywny stosunek do kobiet może doprowadzić do zerwania związków i kontaktów z osobami z otoczenia, co oczywiście może prowadzić do samotności, która może być przyczyną depresji. 

To jest nie tylko szkodliwe dla kobiet, ale sprawca również może cierpieć przez efekt bumerangu – wyjaśnia Y. Joel Wong w rozmowie z Mashable.com.

Jeśli osoby związane z seksistą dostrzegą jego negatywne nastawienie do kwestii równości płci, mogą się od niego odwrócić. Profesor przeanalizował wyniki 74 badań, które w ciągu 11 lat zostały przeprowadzone na grupie prawie dwudziestu tysięcy osób. Wnioski są potwierdzeniem jego tezy. Naukowcy z jego zespołu przyjrzeli się również 11 zachowaniom charakterystycznym dla seksistów - zwycięstwa, kontroli emocji, podejmowania ryzyka, agresji, dominacji, tendencji do bycia playboyem, samodzielności, prymatu pracy, władzy nad kobietami, pogardy homoseksualistami, pogoń za podniesieniem statusu społecznego. 

Bycie playboyem, demonstrowanie władzy nad kobietami i samodzielność naukowcy połączyli ze słabym zdrowiem psychicznym. Te cechy są również odwrotnie proporcjonalne do pozytywnych aspektów zdrowia jakimi są zadowolenie z życia i dobrostan społeczny. Okazało się, że tylko skłonność do podejmowania ryzyka  jest oznaką dobrego stanu zdrowia psychicznego w kontekście badań.

Profesor Y. Joel Wang jest przekonany, że osoby, które wykazują tendencje do przejawiania wyżej wymienionych zachowań, niemal na pewno pozostawiają rysy na swojej psychice.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów