Ściąganie filmów z Internetu jest legalne, czy nie? Prawo jest naprawdę proste

Joanna Kulasza 28.09.2016
Czy ściąganie filmów jest legalne?
Fotografia: Pixabay

Obowiązujące zasady w jasny sposób tłumaczy Kinga Jakubowska z Fundacji Legalna Kultura. Warto o nich pamiętać. 

W ostatnich latach coraz częściej możemy usłyszeć o przypadku aresztowania lub ukarania karą finansową osób, które produkują podróbki lub je sprzedają. We Francji kobiety przekonały się też, że każda nieoryginalna torebka "Louis Vuitton" może zostać im zabrana przez policję. Takie zdarzenia uczą wszystkich tylko nie podstaw prawa, ale też szanowania czyjejś pracy

Niestety, o ile coraz mniej chętniej kupujemy podróbki ubrań i dodatków, o tyle, nadal często sięgamy po muzykę i filmy z nielegalnych źródeł. A przecież każdy obraz czy dźwięk, tak jak torebkę, musiał ktoś wymyślić i wyprodukować. Kinga Jakubowska z Fundacji Legalna Kultura zwraca uwagę, że często tłumaczymy swoje zachowanie wysokimi cenami za bilety, czy też płyty CD, ale ta wymówka jest coraz mniej aktualna. Coraz częściej kina studyjne oferują bilety w promocyjnych cenach, które są nawet dwa razy tańsze niż wejściówki na seans w znanym multiplexie. Jednak ten argument nie dociera do wszystkich osób, ponieważ filmy ściągane są z sieci równie chętnie, jak kilka lat temu.

Teoretycznie nie popełniamy przestępstwa, ale dlatego, że dzisiaj prawo nie nadąża za technologią. W momencie, kiedy wiemy, że korzystamy z nielegalnego źródła musimy być świadomi, że po wspieramy tych, którzy w sposób nieuczciwy zarabiają na kulturze - wytłumaczyła Kinga Jakubowska w Radiu ZET Chilli. - Działamy wbrew naszym często ulubionym twórcom, bo działamy na ich szkodę. Na pewno nic, co zostanie zarobione nie dotrze do tego twórcy. Do tego dochodzi szereg innych rzeczy, jak na przykład kwestia jakości, czy bezpieczeństwa w Internecie.

Oczywiście, Internet i fakt, że mamy w nim niemal nieograniczony dostęp do wielu dzieł, najzwyczajniej w świecie kusi. Przecież każdy chce zobaczyć nowy, rewelacyjny film znanego reżysera. Pamiętajmy jednak, że jeżeli nie korzystamy z udostępnionych materiałów za aprobatą twórcy, zawsze działamy na jego niekorzyść.

Jeżeli jednak nie przekonuje nas argument, że nie warto korzystać z nielegalnych źródeł nawet na własny użytek, pamiętajmy, żeby nie rozpowszechniać w nielegalny sposób filmów czy muzyki. Promujmy i wspierajmy takie inicjatywy jak Baza Legalnych Źródeł, Kultura na Widoku czy Otwarte Drzwi do Kultury.

Tytuł audycji: Nastaw się na chillout
Prowadzi: Rafał Turowski
Gość: Kinga Jakubowska
Data emisji: 14 września 2016
Godzina emisji: 18:00

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów