Szykuje się prawdziwa rewolucja w lataniu samolotami. Nie wszyscy pasażerowie są zadowoleni. Mają ważny powód

Redakcja 14.08.2017
Samolot
Fotografia: Pixabay

Dziś proponowane rozwiązanie jest trudne do wyobrażenia. 

Choć dziś trudno sobie wyobrazić podróż samolotem za sterami którego nie siedzi pilot, być może już za kilka lat tak właśnie będziemy podróżować. Wizja pasażerskich samolotów bezzałogowych jest bowiem coraz bardziej realna. 

Jak podaje Gazeta.pl, być może już za 8 lat pojawią się pierwsze autonomiczne samoloty pasażerskie. Boeing zapowiedział już plany stworzenia takich maszyn, również analitycy z przedsiębiorstwa finansowego UBS są podobnego zdania. Ponieważ ci ostatni podejrzewają, że do około 2025 roku powstaną pierwsze samoloty pasażerskie, którymi nie będą sterować piloci, przygotowali specjalny raport, w którym przedstawili między innymi opinie klientów. 

giphy-downsized (55)

Marzenie? Nie dla wszystkich

Mimo że, jak donosi raport, takie loty będą możliwe i opłacalne (ograniczenie wydatków w sektorze łącznie o 35 mld dolarów rocznie), wielu klientów linii lotniczych nie zdecyduje się wejść na pokład takiego samolotu. Jak informuje Gazeta.pl, spośród 8 tysięcy ankietowanych przez UBS osób, aż 54 procent woli latać z pilotem. Powód? Dość oczywisty. Obawa o własne bezpieczeństwo. 

Co ciekawe, wizja lotu bez pilotów nie przeraża zwłaszcza młodych ludzi, dobrze wykształconych, których praca pozwala na elastyczność. Spośród tych, którzy mieszczą się w przedziale wiekowym 25 - 34 lata, 31 procent wyraziło chęć skorzystania z takiego lotu, a przeciwnych było 39 procent. Wśród starszych, a więc tych, którzy ukończyli 65. rok życia, na lot bez pilota zdecydowałoby się zaledwie 7 procent osób. 70 procent udzieliło negatywnej odpowiedzi. 

Jak informuje Gazeta.pl, na loty bez pilotów najbardziej otwarci są ci, którzy sami dla siebie są szefami w pełnym wymiarze godzin (30 procent). Dalej są ci zatrudnieni na etat (21 procent), samozatrudnieni w niepełnym wymiarze (19 procent), studenci (18 procent), zatrudnieni na ułamek etatu (12 procent) i niepracujący poza domem (10 procent). Najmniej jest emerytów - zaledwie 8 procent. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów