Sadzenie drzew w miastach może być szkodliwe. Tak twierdzą naukowcy i mają mocny argument

Redakcja 30.05.2017
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
Fotografia: ONS

Okazuje się, że do zanieczyszczenia powietrza w miastach przyczyniają się nie tylko spaliny samochodowe. 

Naukowcy z Institute for Advanced Sustainability Studies w Poczdamie przeprowadzili badania, z których jasno wynika, że latem drzewa w mieście mogą przyczynić się do wzrostu zanieczyszczenia.

Badacze zwracają uwagę na fakt, że sadzenie drzew to bardzo popularna strategia, która pozwala miastu być bardziej ekologicznym, zarówno dosłownie jak i w przenośni. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że drzewa uwalniają lotne związki organiczne, które mogą nam szkodzić.

Drzewa i inne rośliny uwalniają lotne związki organiczne VOC (Volatile organic compounds), które mogą oddziaływać z innymi substancjami i powodować zanieczyszczenie powietrza. A gdy jest gorąco, rośliny uwalniają więcej VOC - przekonuje Galina Churkina, jedna z autorek badania, a jej wypowiedź przytacza Sciencedaily.com. 

giphy-downsized (14)

Drzewa wrogiem numer jeden? 

Galina Churkina wraz z innymi naukowcami porównali wyniki modelowania komputerowego stężeń zanieczyszczeń powietrza na obszarze metropolitalnym Berlin - Brandenburgia. Pod uwagę wzięli 2006 rok, kiedy to Niemcy musiały zmierzyć się z falą upałów i 2014 rok, kiedy latem temperatury były znacznie niższe. 

Z analiz naukowców wynika, że latem 2006 roku VOC, który uwolniły drzewa i rośliny, przyczynił się do powstania od 6 do 20 procent ozonu. Gdy jednak temperatura była znacznie wyższa, a z nieba lał się żar, udział ten wzrósł aż do 60 procent. 

Oczywiście, autorzy badania podkreślają, jak ważną funkcję pełnią drzewa w przestrzeni miejskiej. Między innymi pochłaniają dwutlenek węgla i tworzą obszary zacenione.

Jednak ich zdaniem twórcy kampanii reklamowych, które zachęcają do sadzenia drzew w mieście, popełniają podstawy błąd. W swoich przekazach stawiają jedynie na ekologię, a to nie wystarczy. Przede wszystkim powinni zwrócić uwagę na samochody i podjąć działania, które ograniczą ich ruch. Bo to one w większym stopniu przyczyniają się do zatruwania powietrza. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów