Sąd zgodził się na zmianę płci u pięcioletniego dziecka, bo to "stereotypowa dziewczynka"

Redakcja 08.12.2016
Dziecko
Fotografia: East News

Jeszcze chyba nigdy sąd nie wydał takiej decyzji w sprawie tak małego dziecka. 

Zgodnie ze świadectwem urodzenia, albo jest się kobietą, albo mężczyzną. Innej możliwości po prostu nie ma. Nawet wtedy, gdy natura postanowi sobie z nas zadrwić. 

Carla, bo tak nazywają 5-letnie dziecko australijskie media, na świat przyszło z organami płciowymi charakterystycznymi dla kobiet, ale również z męskimi gruczołami płciowymi. Rodzice widząc jak zachowuje się ich pociecha, zwrócili się do sądu, aby ten wydał zgodę na przeprowadzenie potrzebnej operacji zmiany płci. 

Jak podaje Bbc.com, rodzice przed sądem wyjaśnili, że ich dziecko zachowuje się jak "stereotypowa dziewczynka", a więc od zawsze wybiera zabawki i ubranka dedykowane dziewczynkom. Również jej zachowanie świadczy o tym, że czuje się dziewczynką. Co więcej, nigdy nie chciała, aby zwracano się do niej jak do chłopca. 

Decyzja australijskiego sądu dla niektórych może być zaskoczeniem. Okazało się bowiem, że rodzice wcale nie potrzebują zgody na przeprowadzenie operacji zmiany płci i zgodnie z prawem mogą ją przeprowadzić. Choć decyzja zapadła już w styczniu 2016 roku, dopiero teraz wyrok sądu został ujawniony. 

Taka terapia jest konieczna i proporcjonalna w stosunku do zagrożeń związanych z genetycznymi wadami w rozwoju, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka - powiedział sędzia Colin Forrest w rozmowie z Bbc.com. 

To przede wszystkim dobra wiadomość dla Carli. Jak orzekli eksperci, taka operacja może zmniejszyć ryzyko chorób nowotworowych u dziecka i da duże szanse na to, że dziewczynka w przyszłości będzie mogła urodzić dziecko.  

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów