Paraliż senny i nie tylko. Rzeczy, które mogą przytrafić się podczas snu. Niektóre są naprawdę niepokojące

Anna Respondek 24.10.2017
Sen
Fotografia: Pexels

Poczucie spadania to najmniejszy problem.

Kładąc się spać w bezpiecznym domu, liczymy na to, że nic złego nie może się nam przydarzyć. Okazuje się jednak, że istnieje kilka rzeczy, na które podczas snu nie mamy większego wpływu. Niektóre z nich potrafią zdecydowanie przerazić, inne są wyjątkowo zadziwiające.

Paraliż senny

Wydaje ci się, że już jesteś obudzony, ale nie możesz poruszyć żadną kończyną i masz problemy z oddychaniem. Nie wspominając o tym, że twój aparat mowy nie jest skory do wydawania jakichkolwiek dźwięków. To tak zwany paraliż senny, który atakuje z zaskoczenia. Na szczęście jest tylko chwilowy i po krótkim czasie wszystkie przerażające objawy powinny zniknąć. Dzieje się tak, kiedy mózg wchodzi w fazę REM, w której jest niezwykle pobudzony. 

Bezdech senny

Słysząc bezdech senny u osoby, z którą zazwyczaj śpimy, można się wystraszyć nie na żarty. To tak, jakby tej osobie ktoś nagle odciął dopływ powietrza. Do tego dochodzą również różne inne odgłosy, w tym głośne chrapanie. Związane jest to z chwilowym "zamknięciem" się gardła, które nie przepuszcza odpowiedniej ilości tlenu. 

giphy-downsized

Lunatykowanie

Do tej przypadłości przyznaje się coraz więcej osób. Lunatykowanie może przybierać na sile wraz z wiekiem, bądź całkowicie zanikać. Osoby z takim zaburzeniem snu potrafią skoczyć z okna, myśląc, że wychodzą przez drzwi. W najgorszych przypadkach robią krzywdę sobie, a nawet innym osobom z otoczenia. 

Poczucie spadania 

Niewytłumaczalne, ale niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie miał takiego uczucia. Poczucie nagłego uderzenia w materac i przebudzenie się zupełnie zaskoczonym to coś, co spotyka wielu ludzi na świecie. Takie zachowanie naszego umysłu może być spowodowane stresem, intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi i psychicznymi a nawet piciem dużej ilości kawy. 

Problem ze zmysłami

Mózg potrafi czynić cuda. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Brown potrafi nawet w trakcie nocy "wyłączyć" zmysł powonienia. Nie zagraża to naszemu życiu, jednak jest wyjątkowo zaskakujące. 

Przydarzyła Wam się któraś z tych rzeczy? ;)

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów