Od poniedziałku możemy wchodzić do parków i lasów! Co jeszcze? Tak wyglądają poluźnione restrykcje

Koronawirus w Polsce: parki znów zostaną otwarte
Fotografia: Jan Graczynski/East News

Od 20 kwietnia w życie wejdzie pierwszy etap rozluźniania restrykcji w związku z koronawirusem. Co to dla nas oznacza i jak będą wyglądały kolejne etapy?

W czwartek, 16 kwietnia, po południu odbyła się konferencja, podczas której premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili plan znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Poinformowali nas, że będą je znosić w czterech etapach. Na razie, 20 kwietnia, w życie wejdzie etap pierwszy. Co to dla nas oznacza? I jak będą wyglądały kolejne etapy znoszenia tych restrykcji?

Zobacz także: Kiedy koronawirus w Polsce się skończy? Ekspert przewiduje! "Odpowiedź jest krótka" 

Rząd znosi ograniczenia od 20 kwietnia! Co nas czeka w I etapie?

Premier ogłosił, że "nowa normalność" będzie opierała się na zasadzie "trzech I": izolacja, identyfikacja, informatyzacja. Nadal będziemy musieli zasłaniać usta i nos oraz zachowywać bezpieczny dystans. Premier i minister zachęcają też do pracy zdalnej w miarę możliwości oraz ogłaszają, że wciąż będą stosowane środki do kontrolowania osób zakażonych i przebywających na kwarantannie.

Zapowiedzieli, że rozluźnianie restrykcji, podobnie jak w innych krajach, będzie odbywać się w czterech etapach. W przeciwieństwie do innych krajów nie podali jednak dat wprowadzania poszczególnych etapów. Wszystko ma się wyklarować, w zależności od sytuacji epidemicznej w Polsce. 

Jak na razie wprowadzają pierwszy etap, który w życie wejdzie 20 kwietnia. Co się zmieni od poniedziałku?

  • Otwarcie lasów i parków - będzie można udać się na spacer, jednak premier przestrzega, żeby nie traktować tego jako zaproszenie do częstego wychodzenia z domu. Wciąż powinniśmy się izolować. Otwarcie parków nie oznacza też, że zostaną otwarte place zabaw - te nadal pozostaną zamknięte. 
  • Złagodzone zasady w handlu. W sklepach do 100m2 mogą przebywać 4 osoby na jedną kasę. W sklepach powyżej 100m2 - jedna osoba na 15m2 powierzchni. Pracownicy sklepów mają być poddawani badaniom.
  • W kościołach i miejscach kultu religijnego zasada jest podobna - jedna osoba na 15m2 powierzchni.
  • Można przemieszczać się w celach rekreacyjnych, jednak należy pamiętać o zachowaniu dystansu i zasłanianiu ust i nosa.
  • Młodzież powyżej 13. roku życia może przemieszczać się ponownie bez osoby dorosłej.

Zobacz także: 9-letnia dziewczynka po przeszczepie wygrywa bitwę z koronawirusem! "Wojnę też wygramy, ale musimy być cierpliwi"

Wszystkie etapy znoszenia ograniczeń

Jak będą wyglądały kolejne etapy znoszenia ograniczeń? Przedstawia to poniższa grafika.

Oprócz tego minister zdrowia zapowiedział, że poza tymi etapami zostaną podjęte decyzje co do szkolnictwa i tego, kiedy dzieci będą mogły wrócić do szkoły. W kolejnych etapach zostaną też podjęte informacje co do zgromadzeń o charakterze prywatnym, jakimi są wesela, komunie i pogrzeby. Imprezy masowe powyżej 1000 osób zostają na razie wstrzymane do odwołania i najprawdopodobniej zostaną odblokowane jako ostatnie. 

Zobacz także: Przerażający efekt koronawirusa! Warszawa w czasach pandemii to wymarłe miasto [wideo]

Koronawirus w Nowym Jorku sieje spustoszenie. Miasto, które do tej pory tętniło życiem, dziś wygląda jak wymarłe. Ten widok przypomina filmy postapokaliptyczne.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów