Roman Polański i Bill Cosby zostali wyrzuceni z Akademii Filmowej

Magdalena Barszczak 04.05.2018
Roman Polański i Bill Cosby
Fotografia: EAST NEWS

Instytucja przyznająca Oscary zdecydowała się na usunięcie gwiazd ze swoich szeregów z powodów etycznych.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) pozbawiła członkostwa amerykańskiego aktora i komika Billa Cosby'ego oraz francusko-polskiego reżysera Romana Polańskiego. Decyzję podjęto podczas głosowania, które odbyło się 1 maja 2018 roku, ale oświadczenie wydano dopiero dwa dni później. Instytucja swoje stanowisko uzasadnia dbałością o etyczne standardy organizacji.

Zobacz także: Nowy film Tarantino zapowiada się ekscytująco. DiCaprio zdradził kolejne szczegóły akcji

Cosby i Polański to pierwsze osoby wykluczone z AMPAS na mocy tzw. kodeksu postępowania. Nowe procedury wprowadzono w grudniu zeszłego roku po skandalu wokół Harveya Weinsteina. Producent filmowy i zdobywca Oscara w kategorii najlepszy film za "Zakochanego Szekspira" został wydalony z Akademii w październiku.

Zarząd dba o przestrzeganie norm etycznych, które wymagają od członków respektowania wartości Akademii w zakresie poszanowania ludzkiej godności - czytamy na Twitterze.

Polański i Cosby wykluczeni z Akademii Filmowej przyznającej Oscary

Bill Cosby to pierwszy celebryta skazany w erze #MeToo. Pod koniec kwietnia uznano go za winnego przemocy seksualnej wobec Andrei Constand. Była koszykarka oskarżyła aktora o to, że w 2004 roku odurzył ją tabletką gwałtu, a potem zgwałcił. Cosby'emu grozi 30 lat więzienia.

Roman Polański, który obecnie promuje w Polsce swój najnowszy film „Prawdziwa historia”, jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości od 1978 roku. Reżyser zbiegł z USA przed ogłoszeniem wyroku w sprawie o gwałt na nieletniej Samancie Geimer. W 1977 roku (Geimer miała wtedy 13 lat) miał podać jej środek usypiający i alkohol, a następnie doprowadzić do stosunku seksualnego. Według zagranicznych mediów Polański zachowa Oscara, którego zdobył w 2003 roku za reżyserię filmu „Pianista”. 

Zobacz także: Emma Watson miała zostać niewolnicą seksualną. Nowe fakty w sprawie sekty z Hollywood

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów