Rewolucyjne odkrycie nagrodzone Noblem z medycyny. Pomoże w walce z chorobą, na którą cierpi wiele osób

Anna Respondek 03.10.2017
Zegar biologiczny
Fotografia: Pixabay

Amerykańscy odkryli nowy sposób, w jaki działa ludzki organizm. 

Nagroda Nobla to jedno z najbardziej prestiżowych odznaczeń w świecie nauki. W tym roku to wyjątkowe wyróżnienie w kategorii medycyna powędrowało do trzech amerykańskich naukowców Jeffrey C. Halla, Michaela Rosbasha i Michaela W. Younga, którzy odkryli tajemnicę działania zegara biologicznego, który tyka w każdym z nas. 

Ich badania skupiały się na cyklu życia muszki owocówki. Dzięki temu badaczom udało się odkryć geny, które nazwali period i timeless. Jak się okazuje, właśnie dzięki nim komórki pracują według określonego rytmu. Period odpowiada za produkcję białka, które w nocy kumuluje się w komórce, a w trakcie dnia ulega rozpadowi. Drugi gen natomiast umożliwia pracę pierwszego. 

giphy (40)

Analiza zachowań małych dzieci

Jak twierdzą nobliści, zegar biologiczny wpływa na naszą czujność, poczucie głodu, metabolizm, płodność, nastrój i różne stany psychofizyczne. Aby sprawdzić, w jaki konkretny sposób, naukowcy przyjrzeli się bliżej temu, jakie skutki ma późne chodzenie spać u dzieci. Okazało się, że przestawienie typowego działania "zegara" wpłynęło na każdą sferę życia. 

Dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat tego, jakie skutki niesie niedostosowywanie się do zegara biologicznego, który "utrzymuje czas" w naszych mózgach - powiedział Christer Hoog.

Wszystkie organizmy żyjące na świecie dopasowują swój zegar biologiczny do obrotu Ziemi wokół Słońca. I to właśnie ten wewnętrzny mechanizm decyduje czy dobrze się czujemy, jesteśmy wyspani i zdrowi. Dzięki wykryciu tych dwóch genów będzie można mieć większy wpływ na działanie wewnętrznego zegara, a to może pomóc w walce z takimi chorobami jak bezsenność czy choroby krążeniowe.

Czy to okrycie pomoże w przyszłości zwalczyć jet lag? 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów