Te rasy psów 100 lat temu wyglądały inaczej. Zobacz, jak się zmieniły

Mateusz Patyk 23.02.2017
Psie rasy bulterier
Fotografia: Flickr.com/Madlab Bull Terrier

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. Czasami jednak ta więź bywa toksyczna.

Na początku ubiegłego wieku zaczęto interesować się na szeroką skalę doborem i selekcją najbardziej pożądanych cech u popularnych psich ras.

Właściciele czworonogów z rodowodem starali się uzyskać najlepszy (według nich) wygląd zwierzęcia. Nikt wtedy jednak nie zastanawiał się, jak dużo szkód może wyrządzić taka ingerencja w ich fizjonomię.

Takie "projektowanie ras" może mieć bardzo niekorzystne skutki dla samego psa. Zwierzęta zaczęły cierpieć przez takie dolegliwości jak problemy ze wzrokiem, choroby stawów, niedoczynność serca, na wadliwym uzębieniu kończąc. Mocnych wrażeń dostarcza lektura katalogu wzorcowych osobników z 1915 roku pod tytułem "Rasy wszystkich narodów" autorstwa W.E. Manson. Niektóre z zamieszczonych tam odmian w dużym stopniu odbiegają wyglądem od współczesnych przedstawicieli dobrze znanych psich grup. 

W serwisie YouTube na kanale "Fact Verse" film przedstawiający zmiany na przestrzeni 100 lat wśród najczęściej spotykanych ras został obejrzany prawie 3 miliony razy. Wśród prezentowanych zdjęć można dostrzec jak wiele manipulacji w celu uzyskania konkretnych cech fizycznych i psychicznych dopuszczali się hodowcy, tworząc z pokolenia na pokolenie doskonałe w ich mniemaniu okazy.

owczarek niemiecki
Fotografia: Youtube.com/Fact Verse

Owczarek niemiecki

Ich pierwotnym zadaniem było zaganianie owiec. Rasa ta zaliczana jest do psów obronnych, a hodowlą owczarków zaczęto interesować się około 1850 roku.

Bulterier

Bulterier

Bulterier to rasa powstała na początku 19. wieku w wyniku połączenia staroangielskiego terriera i buldoga.

Mops

Mops

Mopsy wywodzą się z chińskich psów Happa, które do Europy trafiły dzięki Portugalczykom w 15. i 16. wieku. To obecnie jedna z najczęściej wybieranych ras, co niestety przenosi się na coraz większą ingerencję w ich wygląd.

Bernardyn

Bernardyn

Pierwsze osobniki tej rasy służyły żołnierzom w rzymskiej armii. Ze względu na zwiększoną masę ciała cierpią z powodu zwyrodnień stawów.

Bokser
Fotografia: Youtube.com/Fact Verse

Bokser

Boksery miały kiedyś dłuższe niż dziś pyski, teraz posiadają krótki i zadarty nos, co czyni je bardziej podatnymi na problemy z oddychaniem.

Basset

Basset

Rasa psa gończego, która zrodziła się we Francji pod koniec 16. wieku. Do Anglii sprowadzono je w roku 1874, by następnie tworzyć ich krzyżówki. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa bas, czyli niski.

White Terrier
Fotografia: Youtube.com/Fact Verse

W 1915 roku rasa tych psów znana była ze sprawności fizycznej, czułym zmysłom i wysokiej przydatności dla właścicieli. Jednak przez niewłaściwą hodowlę wiele z tych cech uległo degradacji.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów