Tym nas karmią w szpitalach. Najnowszy raport NIK przeraża

Anna Respondek 13.04.2018
Miski na tacy
Fotografia: Shutterstock

Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący żywienia w szpitalach jest wyjątkowo alarmujący. Okazuje się, że do szpitala lepiej wziąć swoje własne jedzenie. 

Choć mamy XXI wiek, to jednak stan polskich szpitali wciąż jest alarmujący. Okazuje się, że system ochrony zdrowia nie gwarantuje odpowiedniego żywienia pacjentów w szpitalach. Z czym jest największy problem? 

Wygląda na to, że idąc do szpitala, najlepiej z domu zabrać zapas własnego jedzenia. Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia wątpliwości co do norm żywieniowych, jakości produktów czy zasad zatrudniania dietetyków na oddziałach. Z analizy specjalistów można dowiedzieć się, że pacjenci nie otrzymują posiłków, które byłyby adekwatne do ich stanu zdrowia. Największym problemem jest słaba jakość produktów i niska zawartość wymaganych składników odżywczych. 

Czym karmią nas w szpitalach?

W większości szpitalnych posiłków stwierdzono nadmiar soli. Normy przekraczano od 142% do 374% w stosunku do zapotrzebowania. Dodatkowo do tego dochodzi zawyżona lub zaniżona wartość kaloryczna. Najczęstsze grzechy to:

  • mała ilość warzyw i owoców,
  • zbyt duża ilość czerwonego mięsa, tłustych wędlin, tłustych przetworów mięsnych w tym wędlin zawierających niewielką ilość mięsa, oddzielanych mechanicznie, podrobów, pasztetów oraz parówek,
  • obecność w produktach substancji wzmacniających, konserwujących, przeciwutleniaczy i wzmacniaczy smaku,
  • ciężkostrawność podawanych potraw bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, 
  • ryby konserwowe i hodowane w zanieczyszczonych rejonach,
  • substytuty produktów: zamiast masła - tłuszcz mleczny do smarowania, zamiast sera - suszony hydrolizat białkowy o smaku sera i aromacie sera,
  • w dwóch szpitalach przy przygotowaniu posiłków stwierdzono obecność insektów.

Jak wiadomo, podczas choroby niezwykle ważne są wartości odżywcze, które pacjent przyjmuje również w jedzeniu. Niestety także w tym względzie posiłki w polskich szpitalach "kuleją". Niedobory wartości odżywczych mogły powodować: odwapnienie, zmiękczenie i zniekształcenie kośćca, niedokrwistość, niedotlenienie tkanek, nadmierną pobudliwość mięśniową, drżenie i bolesne skurcze mięśni, stany lękowe, bezsenność, nadciśnienie czy zaburzenia w funkcjonowaniu nerek.

Na wyżywienie pacjentów w szpitalach przeznacza się od 9,55 zł do 17,99 zł, średni koszt surowców wynosi od około 4 zł do około 9 złotych. Dane o kosztach były jednak możliwe do oszacowania jedynie w szpitalach, które prowadzą własną kuchnię. 

Według NIK-u sytuacja w polskich szpitalach, jeśli chodzi o żywienie pacjentów, nie zmieniła się od 10 lat. Dodatkowo organy odpowiedzialne za nadzór nad żywieniem pacjentów nie dysponują żadnymi instrumentami prawnymi, dzięki którym mogłyby wpłynąć na zarządzanie tymi kwestiami. 

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów